انجمن شطرنج ایران
پرده برداری از یک اتهام - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: بازیکنان (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- انجمن: سایر بازیکنان (/forumdisplay.php?fid=56)
+--- موضوع: پرده برداری از یک اتهام (/showthread.php?tid=168)

پرده برداری از یک اتهام - mohammadi - ۱۲-بهمن-۹۱ ۰۱:۱۸ صبح

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
[b]وایچس منتشر کرد :
بوریس ایوانوف و پرده برداری از یک اتهام[/b]

چندی پیش یک بازیکن 25 ساله و بدون عنوان اهل کرواسی در یک تورنمت استاد بزرگی قدرتمند با کسب 6 امتیاز از 9 بازی و عملکرد 2697 خبر ساز شد. حریفان این بازیکن به این امر شاکی شدند و علارغم تفتیش بدنی وی هیچ وسیله الکترونیکی مرتبط با تقلب یافت نشد.این موضوع به تیتر بسیاری خبرگزاریها تبدیل شد و در فضای مجازی در مورد آن بحث و جدلهای بسیاری در گرفت. به تازگی پایگاه "وایچس" که یک پایگاه تخصصی در حوزه شطرنج در روسیه است ، مصاحبه ای اختصاصی با "بوریس ایوانوف" انجام داده است که برگردان آن را ملاحظه می فرمایید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
بوریس ایوانوف و پرده برداری از یک اتهام
یک مصاحبه اختصاصی با "بوریس ایوانوف" بازیکن بدون عنوان و بخت آخر قهرمانی مسابقات در تورنمنت آزاد "زادار" در کراوسی که توانست از 9 مسابقه صاحب 5 پیروزی ، 2 تساوی و 2شکست شود.از 5 بازیکنی که "ایوانوف" توانسته بود در مقابل آنها پیروزیهای پر سرو صدایی به دست آورد 4 نفر عنوان استاد بزرگی و یک نفر دیگر استادی قدرتمند بودند .پس از به جا گذاشتن این نتایج بود که "بوریس ایوانوف" متهم به تقلب در این مسابقات شد.
در مسابقات آزاد "زادار" 2012 چه گذشت؟
مسابقات آزاد "زادار" از جمله مسابقاتی است که هر ساله در کرواسی برگزار می شود و من در موارد متعددی در این دوره از مسابقات شرکت داشته ام. این برای اولین باری بود که من در جدول Aمسابقات شرکت می کردم و توانستم عملکرد فوق العاده ای از خود به جا گذارم که همین امر موجب شد تا بعد از آن گمانه زنیهای بسیاری مطرح شود.
به اتهاماتی که طی آن شما را به تقلب متهم کرده اند چه واکنشی داشتید؟
در آغاز من از این اتهامات متعحب نشدم اما ناگهان سیر اتهامات به سمت خنده داری پیش رفت.برخی افراد مرا به استفاده از ابزاری که تنها در اختیار "ناسا" است ، متهم کردند.حتی به تازگی شنیده ام که گفته شده من ماهواره شخصی برای دریافت و ارسال حرکات در طول بازیها در اختیار داشته ام... این بسیار وحشتناک است، من هرگز فکر نمی کردم که تصورات افراد می تواند تنها به دلیل اینکه بازیکنی با درجه زیر 2200 که در یک تورنمت بازیهای خوبی از خود ارائه داده باشد به سمت وسوی شگفت انگیزی سوق کند.
آیا داور شما را مجبور کرد تا لباسهایتان را در آورید یا اینکه فقط جیبهایتان را تفتیش نمود؟
بسیار خوب ، من می دانم که بدنم خوش فرم و ورزیده است اما این دلیل نمی شود که بخواهم آنرا به افراد دور رو برم نشان دهم.من به درخواست آنها پاسخ منفی دادم هر چند که آنها جیبها وژاکت من را به آرامی تفتیش نمودند و چیزی پیدا نکردند.بسیار خوب ، من فکر می کنم که آنها کم آوردند چرا که 100% اطمینان داشتند که من وسیله ای برای تقلب در اختیار دارم اما دانستند که تمام آن اتهام تقلب ، یک دروغ بزرگ بوده است.
چگونه از عهده شکست دادن اساتید بزرگ کرواسی بر آمدید؟
من فکر نمی کنم که چیز خاصی در بازیهای من وجود داشته باشد. اساتید بزرگ کرواسی در بازی مقابل من مرتکب اشتباهات وحشتناکی شدند.البته من با رایانه بسیار زیاد تمرین کردم و پس از آنکه برنامه های "ریبکا" و "هودینی" را با نتیجه 10-0 شکست دادم کاملاً اطمینان یافتم که کسی نمی تواند جلوی پیروزی من را بگیرد. اما پس از آن داوران با متانیت و منطق با قضیه برخورد کردند اما بازیکنان اینگونه نبودند.
آیا داوران در طول مسابقات خطایی مرتکب شدند؟
من فکر نمی کنم که آنها خطایی کرده باشند.در دو دور آخر مسابقات بود که آنها پخش زنده بازیهای من را به دلیل گمانه های مطرح شده ، متوقف نمودند اما این موضوع بر بازیهای من تاثیر چندانی نداشت. بیشترین موضوعی که ذهن من را در روز تولدم به خود مشغول کرد روز 21 دسامبر بود و در حالی که من سرگرم جشن گرفتن تولدم شب را بیرون سپری کردم تا فشار ناشی از تورنمت را از خود دور کنم اما داوران و اساتید بزرگ هدیه ای ویژه به مناسبت تولدم به من دادند و آن تقاضای تفتیش بدنی برای پیدا کردن یک وسیله الکترونیکی بود و این یکی از بهترین هدایایی بود که در روز تولدم تا به اکنون گرفته ام.
شغل اصلی شما چیست ؟
من در شهر زادگاهم "بلاگووگراد" به عنوان دانش آمور تحصیل می کنم. شهری زیبا در جنوب غربی بلغارستان.
آیا با غیر از شطرنج سرگرمی دیگری دارید؟
در حلقه دوستان بودن ، سر زدن به کلوبهای شبانه ، ملاقات با دختران زیبا و غیره. در واقع قبل از این اتهامات در مسابقات "زادار" آدم شناخته شده ای نبودم اما پس از آن هر چه می گذرد بر معروفیت من افزوده می شود.من تنها دوست دارم تا سبک مورد علاقه ام در شطرنج بازی کنم و از آن لذت ببرم.بسیار حیف شد که من به خاطر این اتهامات بی پا یه و اساس مشهور شدم.
از چه زمانی شطرنج بازی می کنید؟ اولین مربی شما چه کسی بوده است؟
من در حدود 10 سال است که شطرنج بازی می کنم اما از سال 2012 بود که بر روی مطالعه تئوری شطرنج و تمرین با رایانه به صورت جدی پرداختم. اولین مربی من در شطرنج "مارین آتاناسوف" است.وی زحمات زیادی را برای پیشرفت من از زمانی که به شطرنج روی آـوردم متحمل شده است می خواهم از تمامی کسانی که در این مدت من را حمایت کرده اند و به من علارغم نسبت دادن این اتهامات تمام نشدنی ناروا ، احساس خوبی داده اند تشکر و قدردانی کنم.
برخی افراد عقیده دارند که تو یک نابغه هستی و برخی ادعا می کنند که متقلب هستی. چه حرفی با آنها داری؟
نابغه با متقلب هر دوی این کلمات قشنگ می باشند اما من نه نابغه ام و نه متقلب بلکه یک بازیکن معمولی هستم که می خواهم از شطرنج لذت ببرم.
منبع :دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

RE: پرده برداری از یک اتهام - nedabani - ۲۰-خرداد-۹۲ ۰۸:۵۷ عصر

نمایش ادامه دارد :
راز ایوانوف همچنان سر به مهر

معمای "بوریس ایوانوف" استاد فیده بلغاری که در ماههای گذشته اساتید بزرگی قویتر با صدها درجه اختلاف نسبت به درجه خود را شکست داده است همچنان غیر قابل حل باقی مانده است. بسیاری از اساتید بزرگ بلغاری که وی را متهم به تقلب با کاربرد ابزار رایانه ای می کنند مسابقاتی را که وی در آن حضور دارد تحریم نموده اند و یا اینکه حاضر به رویارویی با وی نمی شوند. این در حالی است که "ایوانوف" در اظهاراتی جنجالی در روزنامه ها به آنها لقب فضول باشی محله داده است.

نمایش همچنان ادامه دارد: ایوانوف در کوستندیل

.

بحث مربوط به استاد فیده "ایوانوف" که به طرز محرمانه ای بسیاری از بازیکنان طراز اول را در مسابقات مختلف اروپایی شکست داده است ، همچنان غیر قابل حل باقی مانده است. به راستی آیا او یک متقلب است و یا نابغه ای است که هیچ کس حاضر به پذیرش نبوغ ناب وی نیست؟! نوع بازی "ایوانوف" به صورت مکرر نشانگر این بوده است که به صورت غیر قابل استنادی با "هودینی"قویترین نرم افزار شطرنجباز حال حاضر جهان ، همخوانی دارد. سبک تند و تیز و رایانه ای وار او برای بسیاری از اساتید مجرب و حرفه ای که به تازگی درخواست نامه ای جهت لزوم تشکیل کمیته ضد تقلب از سوی فیده به منظور جلوگیری از توسعه تقلب به وسیله کاربرد نرم افزارهای رایانه ای در مسابقات شطرنج را به امضاء رسانده اند به خوبی شناخته شده است.

با اینحال "بوریس ایوانوف" همچنان هرکسی را که جرآت رویارویی با وی را به خود می دهد را از سر راه بر می دارد. وی به صورت متقاعد کننده ای در اوایل سال جاری مسابقات آزاد صوفیه در بلغارستان، "زادار" در کرواسی و "ویلاوا" در اسپانیا را فتح نموده است. بازی بی عیب و نقص وی این گمانه زنی را به وجود آورده است که وی با استفاده از گیرنده ها و فرستنده های الکترونیکی در تمامی مسابقات داخلی و بین المللی در بلغارستان و یا خارج از آن تقلب می کند.

بار دیگر "ایوانوف" که به تازگی عنوان استادی فیده را کسب کرده است حریفانش را در دومین دوره مسابقات یادبود "بوگومیل آندونوف" با کسب 7.5 امتیاز از 9 بازی به زانو درآورده است و جایزه قهرمان مسابقات را در این دوره از مسابقات سریع که در شهر "کوستندیل" بلغارستان برگزار شد را به دست آورد. وی یکبار دیگر سبک رایانه ای خود را در رقابت با جمعی از اساتید بزرگ و بین المللی بلغارستان که یکی از آنها استاد بزرگ "***یل گئورگیف"(2567) قهرمان شطرنج بلغارستان در سال 2013 است را به نمایش گذاشت.
یادبود "بوگومیل آندونوف" - رده بندی نهایی در پایان 9 دور

"بوریسلاو ایوانوف" (سمت چپ) در حال بازی در مسابقات یادبود "بوگومیل آندونوف" در کوستندیل،بلغارستان

استاد فیده جوان با سرعت و اعتماد به نفس خاصی بازی می کند

"ایوانوف" براستاد بزرگ "***یل گئورگیف" قهرمان شطرنج بلغارستان 2013 غلبه کرد

علاقمندان بسیاری به تماشای بازی خارق العاده "استاد فیده بلغاری را دنبال می کنند.

"بوریسلاو ایوانوف" در حال دریافت جام و جایزه نقدی پس از فتح مسابقات یادبود "بوگومیل آندونوف" با کسب 7.5 امتیاز از 9 بازی

چند هفته بعد "ایوانوف" عملکردی چشمگیر را در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
از خود به جا گذاشت اما در یک اقدامی جنجال برانگیز وی را از جدول نهایی مسابقات کنار گذاشتند و وی از دریافت جایزه قهرمان مسابقات محروم ساختند. درحالی که عنوان قهرمانی مسابقات را با کسب 8 امتیاز از 9 بازی با سبک بازی کشنده ای کسب نموده بود. برگزارکنندگان مسابقات در اقدامی تعجب بر انگیز در آخرین لحظات یک بند به آیین نامه قوانین برگزاری مسابقات اضافه نمودند که بر اساس آن برگزارکننده می تواند هر بازیکنی که بیش از 2 پیروزی به دلیل غیبت حریفانشان کسب نموده است را از جدول مسابقات کنار بگذارد. جای شگفتی نبود که "ایوانوف" پس از آنکه سه تن از حریفانش به دلیل تحریم وی ، رو در رویش حاضر نشدند از کسب جایزه بازماند. در دور پایانی آخرین فردی که از حضور در برای وی برای دومین بار در این دوره از مسابقات امتناع ورزید استاد بین المللی"ساشو نیکولوف" بود.این در حالی بود که وی با استناد به آیین نامه مسابقات و در حالی که عملکردی قابل قبول از خود در این دوره از مسابقات به جا گذاشته بود برای حذف "ایوانوف" از رویارویی با این بازیکن متهم به تقلب خودداری نمود.

+ دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

"بوریس ایوانوف" پس از بازی و به صورت معمول و به سرعت خود را به رسانه ها رساند و در دو مصاحبه جداگانه شرکت کرد و دلایل محروم شدنش از کسب جایزه را شرح داد.این مصاحبه ها در تلویزیون ملی بلغارستان به نمایش در آمد.(BTV و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
)

"جیمز باند" شطرنج عنوانی است که کانال تلویزیونی
TV7
در بلغارستان به "بوریسلاو ایوانوف" فردی که در مصاحبه با آن به شرح اختلاف حریفانش با وی پرداخته است داد.

سخنان گزنده وی در این مصاحبه باعث شد تا وی به شهرتی دست یابد و این امر موجب شد تا برگزارکنندگان مسابقات منطقه ای بلغارستان که ماه دیگر در این کشور برگزار خواهد شد نام وی را از فهرست شرکت کنندگان خط بزنند. فدراسیون شطرنج بلغارستان موضعی روشن در مورد اتهامهای وارده از طرف "ایوانوف" در مورد عموم بازیکنان اتخاذ نموده است و وی را به دلیل افتراء زدن به شطرنج کشور در بسیاری از مصاحبه ها با رسانه های جمعی مشمول جریمه و محرومیت دانسته است.

یک نمونه بارز از این یاوه گوییهای وی در مورد بازیکنان شطرنج که در خبرگزاری "پرشادیلی" با عنوان ، تفاوت شطرنج با "چالگا" ، عنوان کرده است که بازیکنان شطرنج فضول باشی محله می باشند.

"بوریس ایوانوف" در مصاحبه با روزنامه "پرس دیلی" یکی از روزنامه های بلغارستانی تیتز این روزنامه "زندگی میان شطرنج و چالگا"

"ایوانوف" در برخی اظهارات جنجبالی خود گفته است:
"شطرنج عشق من است.من در روز 3 یا چهار ساعت را پشت صفحه شطرنج می گذرانم.من هیچ دوست دختری ندارم.مشکل این است که هیچ کس انتظار برنده شدن من را ندارد.من بسیار درخشان بازی می کنم چرا که به خوبی تمرین می کنم و همین امر رمز موفقیت من است.اساتید بزرگ نمی خواهند بپذیرند که من بهترینم و به همین خاطر به من تهمت می زنند.آنها طوری مرا وارسی می کنند که انگار من یک تروریست بزرگ هستم.آنها مرا وادار کردند که ژاکت و پیراهنم را از تن بیرون بیاورم. من نمی دانم که آیا آنها انتظار دارند که بمبی در لباسهایم بیابند.من فقط به مسابقات می روم و برنده می شوم.همین!! "

بسیاری از بازیکنان شطرنج به معنی واقعی کلمه فضول هستند. برای بسیاری از بازیکنان ، شطرنج یک فعالیت غیر اجتماعی و دلیل گوشه گیری است. بنابر این بسیاری از بازیکنان شطرنج مجرد و افرادی ناراحت و تنها هستند. در عین حال بسیاری از آنها رفتاری سرد دارند. من اغلب سعی می کنم تا خود را از این نوع افراد دور کنم. باید روراست بود برخی اوقات من از اینکه بگویم یک شطرنجباز هستم احساس شرم دارم.
.

علارغم جلوگیری از شرکت "ایوانوف" در مسابقات آزاد "وارنا" در بلغارستان در تابستان امسال ، فدراسیون شطرنج بلغارستان ماده ای به قوانین برگزاری مسابقات در مورد بازیکنان مشکوک به تقلب افزوده است که چنین شرح می دهد:
با توجه به اظهارات کارشناسان شطرنج با تحلیل و تجزیه بازیهای "بوریسلاو ایوانوف" در مسابقاتی که وی در 9 ماه گذشته شرکت داشته است و نظر به مشکوک و مورد اتهام بودن وی به تقلب در مسابقات بین المللی مختلف ما پیشنهاد می دهیم که وی برای رفع اتهام از خود و شطرنج بلغارستان و گرفتن مجوز برای شرکت در مسابقات آتی در یکسری آزمایشها با ابزار فنی مختلف شرکت کند و بدین وسیله ما هر آنچه که لازم باشد برای رفع اینگونه مشکلات در آینده در مسابقات ملی و بین المللی در سطوح مختلف با استناد به روشهای علمی انجام خواهیم داد.

تحلیل و تجزیه ای بر بازیهای "ایوانوف" توسط ".والری لیلوف"

دو نکته مهمی که "والری" آن را مد نظر قرار داده است چنین است: معمولاً افرادی که دائماً چنین اتهاماتی را مطرح می کنند برای اثبات آن توقع دارند که به طور حتم در بدن فرد متقلب شیء الکترونیکی یافت شود. اما تفتیش بدنی برای یافتن دریافت کننده ای کوچک نیازمند دستور قاضی است و باید این نکته قبلاً به اطلاع فرد رسانده شده باشد که این روش به روشنی شکست خورده است. دوم اینکه نوعی از آن را می توان با نگاهی به حرکات بازی استنباط کرد. یک نمونه خوب از این مورد را مشاهده می نمایید:

نوبت سیاه (ایوانوف)
روشن است که سیاه وضعتی برنده دارد. بخصوص او می تواند با حرکت
1...Rc1
از پیشروی پیاده به
c6
جلوگیری کند و بدنبال آن با حرکت
...Bd5
به آن حمله ور شود. کدام بازیکن که در تنگی وقت شدید قرار دارد می تواند حرکت
1...Bc4!?!?
که یک حرکت رایانه ای است را انجام دهد.سعی کنید که این حرکت را در چند ثانیه تجزیه و تحلیل کنید. به راحتی می توان نتیجه گرفت که این حرکتی پیچیده و بغرنج است.

آنالیز گسترده استاد فیده "والری لیلوف" از بازیهای "ایوانوف" نقش اصلی را در تحقیقات بین المللی در مورد ترفندهای "ایوانوف" در اتهام به تقلب را بازی می کند. بسیاری از منابع به تفاسیر "والری لیلوف" بر آخرین بازیهای "ایوانوف" متهم به تقلب در مسابقات "کوستندیل و "ولیکو تارنوو" که در قطعه ویدئویی که در سایت "یوتیوب" بارگذاری شده است رجوع می کنند.
ادامه دارد ...

در مورد نویسنده:

"آلکس کارایوانوف" مدیر برنامه های استاد فیده "والری لیلوف" است و به عنوان مربی وی در شش سال گذشته فعالیت کرده است.وی پایه گذار و موسس مدرسه شطرنج "تایگر لیلوف" و رییس باشگاه شطرنج "شاخه پ.ئونگ" در شانگهای چین است.وی همچنین در تولید نرم افزارهای شرکت پایگاه شطرنج (
chessbase
) فعالیت می کند.

منبع :

سایت شطرنجیان