انجمن شطرنج ایران
تکنیک و تاکتیک در شطرنج | تفاوت تکنیک و تاکتیک در شطرنج | استراتژی در شطرنج - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: مربیان (/forumdisplay.php?fid=72)
+--- موضوع: تکنیک و تاکتیک در شطرنج | تفاوت تکنیک و تاکتیک در شطرنج | استراتژی در شطرنج (/showthread.php?tid=1711)

تکنیک و تاکتیک در شطرنج | تفاوت تکنیک و تاکتیک در شطرنج | استراتژی در شطرنج - Armangolbidi - ۴-خرداد-۹۷ ۱۰:۴۵ عصر

تکنیک و تاکتیک در شطرنج | تفاوت تکنیک و تاکتیک در شطرنج | استراتژی در شطرنج

این مقاله را از روی ناچاری می نویسم، زیرا چندین و چند بار در نشست های زیادی تفاوت تکنیک، تاکتیک، استراتژیک، استراتژی و ترکیب را گفتم اما باز هم در سایت های گوناگونی کم لطفی دوستان شامل حال شطرنج هم می شود .اول از یک مسله عامه پسند بانام فوتبال شروع می کنیم :فرض بگیرید ما تیم x هستیم و حریف تیم Y و من (شطرنج باز ) مربی این تیم هستم حالا در این بازی هر کدام از موارد بالا کدام هستند .
استراتژی : گل زدن به حریف، گل نخوردن از حریف، بردن بازی
تاکتیک : به نحوه چینش بازیکن ها و سیستم چینشی که استفاده می کنم تا به اون استراتژی برسم گفته می شه مثلا من این تاکتیک را چیدمتاکتیک شما چینش صحیح مهره ها و استفاده درست از آن ها برای رسیدن به استراتژی است . استراتژیک : این که شما ببینید حریفتان یا شما در کدام قسمتها دچار ضعف یا قوت هستید و استفاده از آن ها برای مثال دروازبان حریف در برابر شوت ضعیف است و یا قد بازیکنان حریف کوتاه تر است یا مثلا شما دفاع ضعیف تری دارید .همه اینها نشان می دهید که در بازی به دنبال چه طرح هایی باشید مثلا اگر دفاع من ضعیف است باید توپ را در حمله نگه دارم و اگر قامت حریفان کوتاه است به سانتر توپ روی بیارم و سایر طرح ها.دوندگی و قد بلند از ویژگی های بارز مادرید و پاس کاری و سیستم تیکی تاکا از ویژگی بارز بارسلوناست و متناسب با این ویژگی ها طرح ریزی آنها را هم تفاوت کرده است.ترکیب : همان تاکتیک است با این تفاوت که شما ممکن است در طی بازی بازیکنی را بیرون بکشید و بازی کن دیگری با خصوصیت متفاوت ذیگری را برای اهداف دیگر وارد بازیکنید .یعنی بازیکنی قربانی می شود و از بازی بیرون می اید تا شما به استراتژی خودتان برسید، برای مثال اگر شما زیدان مربی تیم مادرید باشید مادریچ هافبک را بیرون می کشید تا لوپز مهاجم وارد شود و تیمتان هجومی تر شود و …منبع : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.