انجمن شطرنج ایران
توضیحاتی در مورد منابع این بخش - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: مربیگری (/forumdisplay.php?fid=70)
+--- انجمن: شطرنج مدرن (/forumdisplay.php?fid=130)
+--- موضوع: توضیحاتی در مورد منابع این بخش (/showthread.php?tid=1748)

توضیحاتی در مورد منابع این بخش - Admin - ۱۹-مهر-۹۷ ۱۲:۴۹ صبح

بعضی از دوستان در مورد منابع و مآخذِ مطلبی ک داریم توی کانال منتشر میکنیم از من سوال کردن.

ب نظرم رسید ک بهتره ک ب جای اینکه توی پی‌وی ب تک‌تک دوستان پاسخ بدم، همینجا ب این موضوع بپردازم.

ببینید دوستان! متاسفانه حقیقت اینه ک جامعه شطرنجی ما در مورد یک سری از مسائل از علم روز دنیا عقب هست ک البته علت اون هم کم‌کاری خود ماهاست. البته بنده ب نوبه خودم دارم سعی میکنم مطالبی ک در موردش توی "شطرنج مدرن" پست میذارم، حتی‌المقدور ب دانش مدرن و روز دنیا مسلح باشه.

و اما در مورد مطلبی ک فعلا داریم پیگیری میکنیم، باید عرض کنم ک بر خلاف تصور بعضی از دوستان ک گمون کردن من این مطالب رو از خودم اختراع کردم فقط همینو بگم ک کتابها و مقالات خیلی خیلی زیادی در این مورد وجود داره ک با ی جستجوی ساده توی اینترنت قابل دسترسیه. حتی "سورس‌کد" خیلی از انجینها رو میشه خیلی راحت توی اینترنت پیدا کرد و همه چیز اونها منجمله جداول ارزیابیشون رو میشه بررسی و مطالعه کرد.
حقیقتش اینه ک اول فکر نمیکردم توضیح این مسائل ضروری باشه ولی خب... چند نفر از دوستان اومدن و گفتن ک شما این اطلاعات رو از کجا میاری؟ اینا مگه سکرت نیست؟!!

ب همین خاطر لازم دونستم در مورد این موضوع، چند خطی بنویسم چون انگار بعضی از این دوستان گمون میکردن ک برنامه‌نویسای شطرنج، طراحی نرم‌افزار انجینها رو تا حالا مخفی نگه داشتن!!!!

صحبتو خلاصه کنم...در مورد مطلب فعلیِ مورد بحث در کانال، منابع زیادی برای مطالعه وجود داره. بله...کتاب و مقاله تا دلتون بخواد موجوده منتها اونها لزوما ب درد شطرنجبازا نمیخوره چون اکثریت قریب ب اتفاقِ این کتابها و مقالات رو برنامه‌نویسها و مهندسای کامپیوتر برای برنامه‌نویسها و مهندسای کامپیوتر نوشتن و ن برای ماها.
کاری ک بنده (تا اونجا ک اطلاع دارم برای اولین بار در کشور) انجام دادم اینه ک تمام کتابها و مقالاتی رو ک خودم در طی چند سال مطالعه کردم، اومدم روی هم ریختم، ترکیب و تجمیع کردم ووووو البته از حالت فرمولها و الگوریتمهای ریاضی و "زبان انجینها" دراوردم و ب زبون آدمیزاد برگردوندم تا همه بتونن بخونن و بفهمنش. البته این وسط، تجربه شخصی خودم در این زمینه رو هم ب اون مطالب اضافه کردم.

و اما مساله بعدی اینکه...بعضی از دوستان خواسته بودن توی نوشته‌هام، ب اون منابع و کتابها ارجاع بدم.
ب روی چشم. منتها اول اجازه بدید مطلب رو ب ی سرانجامی برسونم، اون‌وقت یک سری از کتابها و مقالات و افرادی رو ک در این زمینه صاحبنظر هستن و شهرت جهانی هم دارن، بهتون معرفی میکنم.
منتها دوستان انتظار نداشته باشن ک مثل یک تز دکترا، هر جمله‌ای ک نوشتم بلافاصله ب منبعش ارجاع بدم. این کار، غیرممکنه چون احتمال داره ک فرضا ۵ تا جمله پشت سر هم ک توی متن مینویسم، مربوط ب ۴-۵ تا کتاب یا مقاله مختلف باشه و مطمئنم ک رفرنس دادنِ مکرر، خواننده رو دلزده و خسته، و فهمِ اصل مطلب رو هم دشوار خواهد کرد.

ولی بازم چشم. در آخر کار یک تعداد منبع بهتون معرفی خواهم کرد.

سپاس از توجهتون