انجمن شطرنج ایران
10پیشنهاد وسط بازی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (http://irchess.com)
+-- انجمن: مراحل سه گانه شطرنج (/forumdisplay.php?fid=79)
+--- انجمن: وسط بازی (/forumdisplay.php?fid=81)
+--- موضوع: 10پیشنهاد وسط بازی (/showthread.php?tid=47)

صفحه‌ها: 1 2

10پیشنهاد وسط بازی - mohammadi - ۱۷-آذر-۹۱ ۰۲:۴۱ عصر

1- تمام حرکاتتان را در قالب یک طرح مشخص انجام دهید.

2- وقتی از لحاظ ارزش مهره ها جلو هستید، تاآنجا که ممکن است مهره ها را تعویض کنید (بخصوص وزیر).

3- از ضعف های جدی پیاده بپرهیزید.

4- در وضعیت های فشرده و زیر فشار با تعویض خود را آزاد کنید.

5- وقتی وزیر حریفتان در صفحه است، شاه را بیرون نیاورید.

6- تمام ترکیبها بر مبنای حمله دو گانه است.

7- اگر حریفتان یک یا دو مهره بی دفاع دارد، بدنبال ترکیب باشید.

8- در وضعیت برتر برای حمله به شاه حریف می بایست ستونها (وگاهی قطرها) را برای حملات سوارهای سنگین باز کنید.

9- در وضعیت های برابر، فعالیت مهره ها را به سمت مرکز هدایت کنید.

10- در وضعیت های نامطلوب بهترین دفاع در صورت ممکن حمله متقابل است.

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - Admin - ۱۷-آذر-۹۱ ۰۲:۴۹ عصر

من با بند دوم زیاد موافق نیستم!
چون برتری یک سوار سبک یا یک پیاده حتما پیروزی را در آخر بازی تضمین نمیکنه!21

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - !H3S!HUNTERH3@RT - ۱۴-مرداد-۹۲ ۰۷:۵۵ عصر

راست میگه منم با ادمین موافقم نه باید اشتیاق به تعویض سریع داشت چون در کنار برتری ماتریالی ابتکار عملم مهمه 1 پیاده و حتی دو تا یا تفاوت خیلی وقت ها هیچی رو تضمین نمیکنه کسی که دنبال تعویض سریع باشه حریف به راحتی ابتکارو با یک تعویض بی موقع از دست میده
اشتیاق تعوض از نظر ماکس ایوه یک ضعف برای بازیکن حساب میشه من خودم تو جام رمضان امسال سر همین قضیه بازی 1 پیاده جولو رو باختم 4رم شدم 33
اگه به فکر تعویض سریع نبودم راحت می بردم با ارسی که بعد داشتیم 56

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - kavir85 - ۱۵-مرداد-۹۲ ۰۳:۳۷ صبح

منم موافقم

اما ایشون مشخص نکردند که چه نوع برتری منظورشونه

شاید برتری که به برد مشخص میرسه

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - mohsen987 - ۱۶-مرداد-۹۲ ۱۱:۴۵ عصر

2 درست نیست کم تا بیش ادمین راست میگه Wink[تصویر:  21.gif]
اصلا می دونید پیاده چه قدر به درتون در آخر بازی می خوره؟ کتاب قدرت پیاده رو بخونید می فهمید من خوندم می گم
ببخشید ولی این ها رو باید نثبت به شرایط بازی هم انجام بدیم مونده به حرکات حریف2192

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - mohammadamin - ۱۷-مرداد-۹۲ ۰۴:۲۲ عصر

سلام
در مورد دوم از تعویض پیاده ها حرفی نزده اینها اصول کلی هستند وبسته به شرایط بازی دارد اما در حالتی که برتری داریم با هر تعویض حریف ضعیف تر می شود مخصوصا تعویض وزیرها

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - !H3S!HUNTERH3@RT - ۵-شهريور-۹۲ ۱۲:۱۰ صبح

در شطرنج مدرن قاعده و جزمیات بسیار کم رنگ تر اند و همه چیز باید بر اساس منطق و تجزیه تحلیل دقیق باشه نه صرفا قواعد و جزمیات چون این قوانین و قاعده ها
ممکن به مبتدی ها کمک کنه ولی برای پیشرفت حرفه ای ها مانند قل زنجیر می مونه /برداشت از سخن جان واتسن کتاب:رموز استراتژی در شطرنج مدرن/
مثلا در شطرنج قدیم گسترش اهمیت ویژه ای داشت ولی با گذشت زمان شطرنج باز ها پوزیسیون هایی رو گشف کردند که ساختار بر گسترش ارجحیت داشت
در شطرنج قدیم بازیکن از پیاده خوری مخصوصا با وزیر در شروع بازی منع شده ولی در شطرنج مدرن گفته می شه که اگر یک طرف بتونه این کار بکنه و امتیازی جلو
بیفته دلیلی نداره انجامش نده همه چیز بستگی تجزیه و تحلیل وضعیت داره قانون خاصی نیست!

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - حمید خدابنده لو - ۳۱-شهريور-۹۲ ۰۸:۲۰ عصر

در وسط بازی همیشه باید باخر بازی صحیح فکرکرد واینکه چطور به این مرحله وارد شویم

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - reza4 - ۱۷-مهر-۹۲ ۰۵:۰۰ عصر

ببخشيد من با 10 موافق نيستم چون كه وقتي زير فشار قرار ميگيرم اصلا نميتونم مهره ها رو يك جوري سر جاشون نگه دارم چه برسه به حمله هميشه مجبور ميشم عقب نيشيني كنم و اين باعث يك شكست كاملا سنگين من ميشه لطفا دربارش در اينجا يا در يك تاپيك جديد توضيح بديد
ممنون

RE: 10پیشنهاد وسط بازی - Admin - ۱۷-مهر-۹۲ ۰۷:۲۷ عصر

نقل قول: ببخشيد من با 10 موافق نيستم چون كه وقتي زير فشار قرار ميگيرم اصلا نميتونم مهره ها رو يك جوري سر جاشون نگه دارم چه برسه به حمله هميشه مجبور ميشم عقب نيشيني كنم و اين باعث يك شكست كاملا سنگين من ميشه لطفا دربارش در اينجا يا در يك تاپيك جديد توضيح بديد
ممنون

دوست عزیز ضمن عرض خوش آمد گویی به شما بابت پیوستن به انجمن شطرنج ایران مورد 10 اشاره به شرایطی داره که اگه امکانش بود دست به حمله متقابل بزنید نه اینکه همیشه به فکر حمله متقابل باشید!