انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

ایران سی اف سی
↓فروشگاه شطرنج رستمی،بزرگترین فروشگاه شطرنج↓

دانستنی های شطرنج
زمان کنونی: ۲۹-آبان-۹۶, ۰۳:۱۰ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mohammadi
آخرین ارسال: mohsen987
پاسخ ها 4
بازدید 5308

دانستنی های شطرنج
نویسنده پیام
مدیر ارشد انجمن

مدیر ارشد انجمن

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 29
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
7 سال
گشايش مورد علاقه
C4
ریتينگ
دلنوشته من خدمت به هموطنانم افتخار من است
سپاس ها : 152
سپاس شده 274 بار در 162 ارسال

سطح: 14
اعتبار: 39 / 325
مهارت: 75 / 4,770
تجربه: 1 / 100

ارسال: #1
دانستنی های شطرنج
1- در مسابقه ی بین BRITTON وCROCH سال 1984 بازیکن سیاه 43 کیش متوالی به حریفش داد.
2- رکورد بازی بدون تعویض 100 حرکت است که در بازی Thoton و walker سال 1992 اتفاق افتاد.
3- بعد از حرکت سوم هر یک از طرفین هر یک از مهره ها به تنهایی میتوانند بیشتر از 9 میلیون پوزیسیون در صفحه بوجود آورند.
4- در سال 1985 گری کاسپارف بازیکن شوروی ء در سن 22 سال و 210 روز ء جوانترین قهرمان جهان لقب گرفت .
5- طولانی ترین زمان برای حرکت قلعه در بازی بین bobotsor و irkov سال 1996 اتفاق افتاد .یعنی
قلعه در حرکت 46
6- یک پسر بچه به ژنرال ارتش انگلیس به نام Rahl یادداشتی از یک جاسوس داد بدین مضمون که جرج واشنگتن قصد عبور از Delware و حمله به آنان را دارد. ولی ژنرال بقدری غرق یک بازی شطرنج بود که بدون باز کردن یادداشت آنرا در جیبش گذاشت ! ا و زمانی متوجه شد که در یک نبرد سهمگین به شدت زخمی شده بود .
7- تا اواخر سال 1561 حرکت قلعه شامل دو حرکت میشد . یعنی ابتدا Rg1 و بعد از حرکت حریف Tf1
8- بعد از حرکت چهارم طرفین ء تعداد روشهای ممکن برای ادامه ی بازی به 318979564000 میرسد
9- عبارت chekmate(کیش و مات) در شطرنج برگرفته از یک اصطلاح فارسی با عنوان shah mat است که به معنای مرگ شاه میباشد.
10- (1933-1860) Blathy otto طولانی ترین مسئله ی شطرنج را طراحی کرد : مات در 290 حرکت
منبع:www.rokh.ir

mohammadi
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۳-دي-۹۱ ۰۱:۳۹ عصر، توسط mohammadi.)
۲۳-دي-۹۱ ۰۱:۳۳ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، sina90 ، marshaltc ، rezarzp ، poryan ، talar ، shayanhakimi ، a-rahimi
کاربر سایت
کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
گامبی وزیر
ریتينگ
دلنوشته من
سپاس ها : 27
سپاس شده 8 بار در 7 ارسال

سطح: 2
اعتبار: 0 / 34
مهارت: 4 / 471
تجربه: 38 / 100

ارسال: #2
RE: دانستنی های شطرنج
جالب بود
۳۰-اسفند-۹۱ ۱۱:۳۰ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط mohammadi
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
4 سال
گشايش مورد علاقه
ی4
ریتينگ
دلنوشته من
سپاس ها : 0
سپاس شده 0 بار در 0 ارسال

سطح: 1
اعتبار: 0 / 0
مهارت: 0 / 0
تجربه: 0 / 100

ارسال: #3
جال وشنیدنی بود.
۸-دي-۹۲ ۱۱:۲۲ صبح
جستجو پاسخ
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

اعتبار: 32
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من دوست دارم دنیا را و دوست دارم دنیا را به خاطر خدا
سپاس ها : 187
سپاس شده 193 بار در 122 ارسال

سطح: 16
اعتبار: 72 / 383
مهارت: 101 / 4,850
تجربه: 33 / 100

ارسال: #4
دوستان شما دکمه هم میتوند تشکر خودتون رو ابراز کنیدSmiley5

86دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
86
مسابقه رایگان اینترنتی شطرنج با جوایز ویژه
۸-دي-۹۲ ۱۱:۲۴ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
50 کاربردرحال خواندن این موضوع:
Admin (۲۲-مرداد-۹۵, ۰۱:۲۱ عصر)، majid-a (۹-مهر-۹۲, ۰۱:۵۳ عصر)، bfarzaneh (۳-شهريور-۹۴, ۱۲:۳۳ صبح)، soheil seiffori (۱۱-دي-۹۲, ۱۱:۴۷ صبح)، poryan (۹-دي-۹۲, ۱۲:۲۲ عصر)، asus (۸-خرداد-۹۲, ۰۶:۵۹ عصر)، ali68 (۱۳-خرداد-۹۲, ۰۲:۴۷ صبح)، nima1356 (۱۴-خرداد-۹۲, ۱۱:۳۲ صبح)، meysam_ghalandari (۲۱-خرداد-۹۲, ۰۹:۱۹ عصر)، m_nasiry@yahoo.com (۱۶-تير-۹۲, ۰۵:۱۱ عصر)، mohsen987 (۸-دي-۹۲, ۱۱:۲۴ صبح)، mm501 (۳-شهريور-۹۲, ۰۵:۱۰ عصر)، masoud101 (۸-مرداد-۹۲, ۱۱:۴۹ صبح)، afra chess (۱۷-مرداد-۹۲, ۱۰:۳۷ صبح)، kamranp (۱۵-ارديبهشت-۹۵, ۱۱:۵۶ عصر)، abiearam (۲۹-مرداد-۹۲, ۰۸:۲۶ عصر)، alibaba2 (۳۱-شهريور-۹۲, ۰۱:۴۸ عصر)، sahra (۱۰-دي-۹۲, ۰۹:۲۸ عصر)، tavakolipourali (۹-مهر-۹۲, ۰۵:۲۳ عصر)، marshaltc (۳۰-مهر-۹۲, ۰۳:۱۸ عصر)، vr1351 (۲۳-آذر-۹۲, ۰۹:۲۰ صبح)، sheida_3731 (۲-دي-۹۲, ۰۹:۳۱ عصر)، rezarzp (۲۴-آبان-۹۲, ۱۰:۲۵ عصر)، behzad12 (۸-خرداد-۹۳, ۱۱:۲۴ صبح)، arani.hassan (۸-دي-۹۲, ۱۱:۲۲ صبح)، h80 (۸-دي-۹۲, ۰۳:۱۹ عصر)، mizhbod (۱۲-دي-۹۲, ۰۹:۳۹ عصر)، talar (۱۳-دي-۹۲, ۰۲:۲۸ صبح)، ad1376 (۳-ارديبهشت-۹۳, ۰۷:۱۰ عصر)، gh_jahedi (۳۰-شهريور-۹۳, ۱۱:۱۲ صبح)، shayanhakimi (۱-بهمن-۹۲, ۱۱:۳۷ صبح)، hasan2 (۱۰-بهمن-۹۲, ۰۷:۲۰ عصر)، mehdi (۱۵-بهمن-۹۲, ۱۱:۲۴ صبح)، hamidabedi (۲۶-بهمن-۹۲, ۰۳:۱۵ عصر)، samiarsky (۱۱-اسفند-۹۲, ۱۱:۳۳ عصر)، mishdi (۲۸-مرداد-۹۳, ۰۵:۰۵ عصر)، Mamadmaz (۱۲-خرداد-۹۳, ۰۲:۴۴ صبح)، sahel (۱۶-خرداد-۹۳, ۰۱:۵۴ عصر)، turan_araz (۲۴-خرداد-۹۳, ۱۲:۴۰ عصر)، farzan1978 (۴-تير-۹۳, ۰۳:۲۴ عصر)، ebitanha0 (۱۳-تير-۹۳, ۰۲:۰۴ عصر)، babak567 (۱-شهريور-۹۳, ۰۳:۱۰ عصر)، petroo (۹-مهر-۹۳, ۰۶:۲۱ عصر)، amirpyn (۲۹-مهر-۹۳, ۱۰:۴۱ صبح)، barad60 (۱-آبان-۹۳, ۰۲:۲۰ صبح)، Alirezasghi (۱۵-فروردين-۹۴, ۰۹:۲۸ عصر)، sepehr246 (۱۸-آبان-۹۳, ۰۱:۱۸ عصر)، reza199512 (۲۶-آذر-۹۳, ۱۰:۲۳ عصر)، ehsantabli (۱۵-فروردين-۹۵, ۰۵:۳۶ صبح)، hashemegzoz (۲۳-ارديبهشت-۹۴, ۰۲:۱۶ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

راه های تماس با ما

irchess.ir [at] gmail [dot] com
@Kingofcheat
انجمن شطرنج ایران در تلگرام