انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

دانستنی های شطرنج
زمان کنونی: ۱۰-فروردين-۰۳, ۱۲:۰۳ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: parsley
آخرین ارسال: parsley
پاسخ ها 22
بازدید 60914

دانستنی های شطرنج
نویسنده پیام
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 4
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 4
اعتبار: 0 / 85
مهارت: 10 / 2,283
تجربه: 40 / 100
سپاس ها 19
سپاس شده 30 بار در 27 ارسال

ارسال: #1
دانستنی های شطرنج
با سلام
قصد دارم بزودی و در فرصت های مقتضی بخش های جالبی از اطلاعات شطرنجی کتاب The complete idiot's guide to chess را برای مدیران و اعضای سایت ترجمه و منتشر کنم.
به این امید که مقبول و مفید واقع شود...

ویرایش مدیر:کپی برداری از مطالب این بخش فقط با ذکر منبع مجاز است.

لطفا هرگونه نظر و اصلاح و انتقادی درباره مطالبم دارید برای من ارسال بفرمایید...
۲-اسفند-۹۷ ۰۸:۵۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، saeed64 ، زیرنویس فارسی
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #2
RE: دانستنی های شطرنج
قسمت اول
واژه "استاد بزرگ" به بالاترین عنوان بین المللی که می تواند در شطرنج کسب شود اشاره می کند. این واژه در سراسر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم برای اشاره به شطرنجبازان بسیار قوی استفاده می شد. تا 1950 طول کشید تا این عنوان به شکل خاص ابداع شده و به کار رفت. به منظور کسب این عنوان، شطرنجباز نیاز دارد تا توانایی هایش را در تورنمنت ها و در مقابل دیگر اساتید بزرگ اثبات کند اما به محض اینکه این عنوان کسب شد دیگر نمی تواند پس گرفته شود.

۴-اسفند-۹۷ ۰۳:۱۸ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #3
قسمت دوم
احتمالا درباره بابی فیشر چیزهایی شنیده اید، اما افراد کمی درباره دیگر نابغه بزرگ آمریکایی شطرنج، پل مُرفی چیزی می دانند. این مرد فوق العاده در 1837 در نیواورلئان متولد شد. در بیست سالگی وی به وضوح قوی ترین شطرنجباز آمریکا شناخته می شد. اما قوی ترین شطرنجبازان جهان همگی در اروپا زندگی می کردند، بنابراین مرفی در 1858 برای به مبارزه طلبیدن آنها به آنسوی دنیا سفر کرد.
آنچه در این مسابقات اتفاق افتاد نمی تواند درک شود؛ تنها می تواند تحسین شود. مرفی تنها این مسابقات را نبرد؛ رقبایش را به شکل بیرحمانه ای در هم کوبید! پیروزی های وی نشان داد که مسلما در آنزمان بهترین شطرنجباز جهان بود. اما وی چطور توانسته بود آنقدر قوی شود درحالیکه هنوز همه فعالیت های عمده شطرنج در اروپا در جریان بود؟ کسی نمی تواند به این پرسش پاسخ دهد. اما به خاطر این شاهکار، مرفی بعنوان بزرگ ترین استعداد ذاتی شطرنج در طول تاریخ شناخته شده است.
وقتی مرفی در 1859 به آمریکا بازگشت، به معنای واقعی کلمه یک قهرمان ملی شد. چراکه وی اولین آمریکایی بود که می توانست اروپایی ها را در مسابقه رودررو شکست دهد! اما مرفی دوست نداشت بعنوان یک شطرنجباز زندگی کند. وی تنها در حال گذران وقت بود تا بتواند در نیواورلئان مجوز حضور خود بعنوان وکیل در دادگاه را کسب کند (وی مجبور بود تا 21 سالگی صبر کند). بنابراین بعد از پیروزی خارق العاده اش از شطرنج کناره گیری کرد و به نیواورلئان برگشت.
متاسفانه وی در حرفه اش ناموفق بود و زندگی شخصی وی تبدیل به یک تراژدی شد. با بالا رفتن سن، وی مبتلا به توهم شکنجه شد. وی هیچگاه ازدواج نکرد و مادر و خواهرش از وی مراقبت کردند. مرفی کمی پس از 51 سالگی درگذشت اما دوران فعالیت شطرنجی کوتاه وی آنچنان خیره کننده بود که برای همیشه به عنوان یکی از نوابغ بزرگ شطرنج در یادها باقی ماند.

۶-اسفند-۹۷ ۰۸:۱۰ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #4
قسمت سوم
مهره فیل (برخلاف انگلیسی: Bishop) یک کشیش روحانی در همه زبان ها محسوب نمی شود.
در ایتالیایی، با عنوان alfiere خوانده می شود که به معنای "پرچمدار" است،
در آلمانی به نام laufer که به معنای "دونده" است بوده
و در فرانسوی، fou یا "احمق" خطاب می شود.
ظاهرا این مهره نام انگلیسی اش را از چند صد سال قبل هنگامیکه شطرنج در حال محبوب شدن در اروپا بود کسب کرده است.

۸-اسفند-۹۷ ۰۸:۰۱ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #5
قسمت چهارم
گاهی حتی اساتید بزرگ هم درباره قوانین شطرنج گیج می شوند. یکی از قوی ترین اساتید بزرگ آمریکایی، یاسر سیروان است. یاسر عاشق تلاش برای رسیدن به پوزیسیون هایی است که بتواند یکی از پیاده هایش را ارتقا دهد. یکی دیگر از قوی ترین اساتید بزرگ آمریکایی، جوئل بنجامین، یکبار در اینباره به شوخی بمن گفت: «یاسر پیاده هایش را حتی بعد از مات شدن پیش می برد!»
چند روز بعد، با یاسر درباره این لطیفه صحبت کردم. وی گفت: «این عادلانه نیست. فقط یکبار چنین چیزی اتفاق افتاد!»
- «یعنی این ماجرا واقعا اتفاق افتاد؟»
- «سال ها قبل، وقتی بچه بودم و در حال بازی در اولین تورنمنت زندگی ام در برابر یک استاد بازی کردم و دقیقا وقتی در آستانه ارتقای پیاده ام بودم، ماتم کرد. اما قبل از اینکه حریف چیزی بگوید، پیاده ام را به شاه ارتقا دادم.»
- «آیا حریف نگفت که این برخلاف قوانین است؟»
- «نه. فقط شاه دیگرم را مات کرد، همین».

۱۱-اسفند-۹۷ ۰۷:۵۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #6
قسمت پنجم
آیا می دانید واژه های "کیش / check" و "کیش مات / checkmate" از کجا آمده اند؟ نسخه اولیه ای از شطرنج در امپراتوری ایران بازی می شد. در آن بازی، مهره شاه (به انگلیسی: کینگ)، "شاه" نامیده می شد. بعلاوه، واژه "مات" در فارسی به معنای "درمانده" است. "شاه" (فارسی) تبدیل به "check" در انگلیسی شده و "مات" تبدیل به "mate" شد.

۱۳-اسفند-۹۷ ۱۰:۵۱ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #7
قسمت ششم
گاهی حتی قهرمانان جهان اشتباها مرتکب پات می شوند! در 1988 یک تورنمنت شطرنج در کانادا برگزار شد که طی آن قوی ترین استاد بزرگ های جهان در شطرنج بلیتز رقابت کردند. در شطرنج بلیتز، هر بازیکن فقط 5 دقیقه زمان دارد تا تمام حرکاتش را انجام دهد!
بازیکنان در 6 بازی به شکل حذفی دیدار کردند. هرکسی بازی های بیشتری را از مجموع این 6 بازی می برد (بدون محاسبه تساوی ها) رقیب را شکست داده و به دیدار حریف بعدی می رفت. در دور دوم، قهرمان وقت جهان گری کاسپارف برابر استاد بزرگی از بلغارستان، ***یل جئورجیف بازی کرد. کاسپارف در بازی اول در حال پیروزی، اما زمانش در حال اتمام بود. وی بسرعت به یک آخر بازی رسید که در برابر شاه تنهای جئورجیف، یک وزیر و فیل داشت. اما ناگهان بازی تمام شد. تماشاگران میخکوب شدند: کاسپارف تصادفا شاه جئورجیف را پات کرد! بازی مساوی شد و
کاسپارف، مات و مبهوت از بی دقتی اش، درواقع مسابقه را باخت و از تورنمنت حذف شد.

۱۶-اسفند-۹۷ ۱۲:۲۶ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #8
قسمت هفتم
حتی گاهی اساتید بزرگ هم فراموش می کنند که کدام مهره ها به کدام حمله می کنند یا لااقل این نظر استادبزرگ ویسواناتان آناند از هند است، کسی که برای عنوان قهرمانی جهان در 1995 در نیویورک، گری کاسپارف را به مبارزه طلبید.
من یکی از استادبزرگ هایی بودم که کمک کرد تا آناند برای آن مسابقه آماده شود. یکبار، من و آناند در حال آنالیز یک پوزیسیون بودیم و من در تلاش برای تصمیم گیری بودم که آیا فیل سفیدروام را به خانه b3 حرکت دهم یا a2...
آناند گفت: راستش، یکبار من وضعیتی مشابه این داشتم و دریافتم که قطعا بهتر است فیل را در a2 گذاشت.
پرسیدم: چرا؟
وی پاسخ داد: وقتی که فیل سفید در خانه b3 است، برای بازیکن سیاه دیدن آن آسان تر است. در a2، فیل دورتر بوده و بنابراین حریف ممکنست آنرا بعدتر در بازی فراموش کند. این دقیقا چیزی است که در بازی من اتفاق افتاد و من رخ حریف را با فیل خانه a2 که وی آنرا فراموش کرده بود گرفتم!

۱۹-اسفند-۹۷ ۰۱:۱۰ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #9
قسمت هشتم
آیا تابحال فیلم یا سریالی تماشا کرده اید که موضوع آن شطرنج باشد و یکی از بازیگران چیزی شبیه این بگوید: «اوه، آره: مانور مسکو. اما می دونی چطور به گامبی دانمارکی جواب بدی؟» آیا تابحال از خود سئوال کرده اید که یعنی واقعا آنها درباره چه چیزی صحبت می کنند؟ خب، بیشتر اوقات آنها فقط (بی معنا) حرف می زنند. اما چیزی که سعی دارند از آن صحبت کنند نامگذاری گشایش های خاص است و می بایست تصدیق کنم که گشایش ها معمولا نام های کاملا عجیب و غریبی دارند، خیلی شبیه به اسامی من درآوردی که شما در تلویزیون یا فیلم های سینمایی می شنوید.
گاهی یک گشایش به واسطه یک ملیت نامگذاری می شود، مانند "گشایش انگلیسی"، "دفاع سیسیلی" یا "بازی ایتالیایی". گاهی نام اشخاص است، مانند "دفاع آلخین" یا "حمله مارشال". گاهی از روی یک مکان نامگذاری شده است، مانند "بازی وین" یا "واریاسیون ویلکس-بار" (نامگذاری شده از روی نام یک محل در پنسیلوانیا).
و همچنین بعضی نام ها هستند که توضیحشان ناممکن است مانند "دفاع هندی وزیر" یا "واریاسیون فرانکشتاین-دراکولا". من خبر ندارم این اسامی از کجا آمده!

۲۱-اسفند-۹۷ ۱۲:۱۵ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سپاس ها 19

ارسال: #10
قسمت نهم
جالب است که لغت شطرنجی "گامبی" به زبان روزمره ما هم وارد شده است گرچه اغلب افراد از این واژه به گونه ای استفاده می کنند که با کاربرد شطرنجی آن ناسازگار است. در شطرنج، یک "گامبی" یک قربانی در گشایش است که معمولا شامل یک یا دو پیاده می شود. اگر قربانی در گشایش داده نشود، گامبی نیست. بعلاوه برای اینکه این قربانی یک گامبی هم باشد، لازم است که قبلا برای بازیکن شناخته شده باشد. اگر یک شطرنجباز طبق شمّ خود تصمیم بگیرد که در گشایش قربانی دهد بدون اینکه از قبل درباره آن فکر کرده باشد، این یک گامبی نیست؛ اما در صورتیکه این قربانی موردپسند واقع شود ممکن است وقتی دیگر شطرنجبازان تصمیم گرفتند از این ایده الگوبرداری کنند به یک گامبی تبدیل شود.

۲۳-اسفند-۹۷ ۱۰:۴۶ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
30 کاربردرحال خواندن این موضوع:
آرین سهرابی (۲۶-آبان-۰۲, ۱۰:۳۲ عصر)، H6yy6tf (۸-شهريور-۰۲, ۰۴:۰۴ عصر)، khosromorphy (۱۹-تير-۰۲, ۰۱:۴۴ صبح)، Reza136543 (۲۶-خرداد-۰۲, ۰۸:۴۰ صبح)، مهدی میرزایی (۱۱-ارديبهشت-۰۲, ۱۱:۴۳ صبح)، arhsj (۳-دي-۰۱, ۰۷:۴۰ عصر)، Keysan92 (۲۲-خرداد-۰۱, ۱۰:۴۸ عصر)، ALIDN1393 (۷-اسفند-۰۰, ۰۶:۴۸ عصر)، Admin (۲۷-خرداد-۰۰, ۰۱:۰۰ صبح)، زیرنویس فارسی (۲۵-مهر-۹۹, ۰۷:۴۵ صبح)، 1387ar09 (۲-خرداد-۹۹, ۱۲:۵۴ عصر)، RezaKazem (۲-دي-۹۸, ۰۶:۲۴ عصر)، salarabad (۱۴-آذر-۹۸, ۰۹:۳۹ صبح)، parsley (۲۵-آبان-۹۸, ۰۹:۰۴ عصر)، ehsanexon (۲۸-شهريور-۹۸, ۰۹:۵۶ عصر)، abolhasan (۲۸-شهريور-۹۸, ۰۸:۵۳ صبح)، صنعت وهنرتجسم (۱۵-مرداد-۹۸, ۰۳:۲۰ عصر)، Boujari (۱۰-مرداد-۹۸, ۰۵:۲۱ عصر)، mahsamahi (۱-مرداد-۹۸, ۰۲:۵۲ عصر)، 1819567729 (۱-مرداد-۹۸, ۰۸:۱۰ صبح)، Amir chess (۱۰-تير-۹۸, ۰۸:۲۳ عصر)، Amar6473 (۱۷-ارديبهشت-۹۸, ۱۱:۲۸ صبح)، Shahram11 (۱۶-ارديبهشت-۹۸, ۰۷:۵۵ صبح)، muiz (۲۲-فروردين-۹۸, ۰۲:۵۹ عصر)، changiz1983 (۱۵-فروردين-۹۸, ۱۲:۱۵ عصر)، ف.د. (۱۱-فروردين-۹۸, ۰۷:۰۸ عصر)، mzareie (۶-فروردين-۹۸, ۱۰:۰۸ عصر)، Amirmohamad (۵-فروردين-۹۸, ۱۰:۵۳ عصر)، Rahaim1351 (۴-اسفند-۹۷, ۰۴:۱۱ عصر)، saeed64 (۳-اسفند-۹۷, ۱۱:۴۷ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان