انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

گشایش پارسی یا Persian Opening
زمان کنونی: ۲۹-اسفند-۰۲, ۰۹:۵۲ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mohsen987
آخرین ارسال: farshadft
پاسخ ها 13
بازدید 57325

گشایش پارسی یا Persian Opening
نویسنده پیام
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 32
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من دوست دارم دنیا را و دوست دارم دنیا را به خاطر خدا

سطح: 16
اعتبار: 30 / 383
مهارت: 101 / 11,936
تجربه: 33 / 100
سپاس ها 187
سپاس شده 202 بار در 122 ارسال

ارسال: #1
thumb گشایش پارسی یا Persian Opening
[align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] ابداع بازي بديع شطرنج كه آن را آميزه اي از علم، هنر و ورزش دانسته اند به هندي ‏ها و اخيراً به ايراني‏ ها نسبت داده مي‏ شود. گفته مي ‏شود شطرنج از ايران توسط اعراب مسلمان به اروپا انتقال داده شده است.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] در شاهنامه فردوسي شاعر بزرگ ايراني، شطرنج به عنوان هديه پادشاه هند به دربار انوشيروان و حل معماي شطرنج توسط بزرگمهر، وزير انديشمند انوشيروان در قالب اشعاري شيوا بيان گرديده است. همچنين در اشعار ديگر شاعران شهير پارسي نظير حافظ، سعدي و ... شطرنج جايگاه ارزشمندي دارد.[/align]
[تصویر:  PV%20%2815%29.jpg]

روایاتی که ورود شطرنج را به ایران با عهد ساسانی هم

‌زمان می‌دانند اغلب از ماتیکان‌ چترنگ یا
چترنگ ‌نامک (گزارش شطرنج) گرفته ‌شده ‌است و مشابه آن را فردوسی در شاهنامه به نظم درآورده است.

این داستان که به چندین شیوه نقل می‌شود، چنین است:

در زمان پادشاهی خسرو انوشیروان، شاهی از شاهان هند که دیورسام خوانده می‌شد فرستاده‌ ای
را به دربارِ ایران روانه داشت. فرستاده پس از به جای آوردنِ آداب دربار، گنج‌ ها و خواسته‌ های گران بهایی
را به شاه ایران پیشکش کرد و تخته‌ ای از شطرنج با مهره ‌هایی از عاج و زمرد نیز فراز آورد.

آن گاه به پادشاهِ ایران چنین گفت: که ای شاه شاهان! من از سوی شهریارِ هند بدین کار گمارده شدم تا
شما را بگویم آنچه را که از شهریارم شنیده‌ام. شهریارِ ما گفت که هیچ برتری نیست مگر به دانش و خرد
و اینک که شما خود را از ما برتر می‌ دانید، پس بایسته است که دانشِ شما نیز از دانش ما افزون باشد.

اینک ما این شطرنج را به سوی شما فرستادیم تا شما روش و شیوه آن را چنان که هست باز یابید،
اگر از این کار فرومانید، آن گاه باید ساو و باج بر ما بفرستید و اگر توانستید، آن گاه ما باج گزارِ شما خواهیم بود.
در پایان این داستان، بزرگمهر، وزیرِ انوشیروان، راه و شیوه این بازی را در می ‌یابد و بدین‌سان ایرانیان بر هندیان غالب می ‌آیند.
[تصویر:  PV%20%2814%29.jpg]

شطرنج نیشابوری، یکی از قدیمی ترین و کامل ترین مجموعه شطرنج جهان است
اطلاعات بیشتر راجع به این مجموعه 900 ساله که در موزه متروپولیتن نیویورک نگهداری می شود: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  PV%20%2810%29.jpg]

مهره وزیر (شاید هم فیل) مربوط به قرن هفتم و هشتم (یافته شده در سقزآباد)

[تصویر:  PV%20%286%29.jpg]

مهره رخ - مربوط به قرن هشتم تا دهم (یافته شده در فرغانه)

[تصویر:  PV%20%289%29.jpg]

مهره های شطرنج ساخته شده از عاج فیل مربوط به قرن های هفتم و هشتم (یافته شده در سمرقند)

[تصویر:  PV%20%288%29.jpg]

مهره رخ مربوط به قرن نهم (یافته شده در نیشابور)

[تصویر:  PV%20%2816%29.jpg] دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
یکی از کهن‌

ترین نوشته

‌های ایران و

جهان که به وضوح از شطرنج یاد می

‌کند،
کتاب کارنامه اردشیر پاپکان (کارنامک ارتخشیر پاپکان) است.

در این نوشته آمده است: "اردشیر به فر خدای در چوگان، سواری، چترنگ و شکار برتری یافت."

این
سند اگر نگوییم قدیمی ترین، یکی از قدیمی ترین
اسنادِ مکتوبی‌

است که به بازی شطرنج
اشاره دارد و عده‌ای همین سند را دلیل بر ابداعِ شطرنج توسط ایرانیان دانسته

‌اند.
عده نیز به این باورند که چترنگ در ایران ابداع شده و سپس به هند رفته و بعد به شکل کامل تر به ایران
بازگشته است و از ایران توسط اعراب به اروپا منتقل شده است که این باور منطقی تر به نظر می رسد.

چترنگ ایران با توجه به محدودیت زبان عربی در تلفظ برخی حروف، توسط اعراب "شطرنج" خوانده شد.
[تصویر:  shatranjmolanaf.jpg]

صحنه بازی شطرنج در «دیوان شمس» اثر "مولانا" از سرشناس ترین شاعران پارسی گوی

[تصویر:  jamichess.jpg]
صحنه بازی شطرنج
در

«
هفت

‌اورنگ
»

اثر "جامی" شاعر نامدار ایرانی (نگهداری در
موزه سکلر و فریر واشنگتن
)
[align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] جالب توجه است در حالي كه جهان هند يا ايران (پارس) را به عنوان زادگاه شطرنج مي‏ شناسد در ادبيات شطرنج هيچ گسترش يا دفاعي به نام پارسي وجود ندارد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] در حالي كه دفاع هندي شاه، دفاع هندي وزير، دفاع هندي قديم براي همه شطرنج‏ بازان شناخته شده مي ‏باشد. [/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] از قرن شانزدهم شطرنج در اروپا دستخوش تحول گرديد و سرانجام در اواخر قرن نوزدهم شطرنج علمي كلاسيك پايه ‏گذاري شد. در نتيجه گشايش اسپانيايي (كه توسط يك كشيش اسپانيايي معرفي گرديد)، دفاع فرانسوي، ‌شروع انگليسي، گشايش روسي، شروع اسكانديناوي، شروع اسكاتلندي، دفاع سیسیلی، بازي ايتاليايي، دفاع هلندي، دفاع بوداپست به نام كشورها و نواحي و دفاع پيرك، دفاع گرونفلد، دفاع كاروكان، حمله پانوف – باتوينيك در دفاع كاروكان، دفاع آلخين، دفاع چيگورين، واريانت پتروسيان، واريانت لاسكر، گشايش رتي، حمله كرس در دفاع سيسیلی، واريانت اسميسلوف – فيلدر و غيره به نام نوابغ شطرنج و قهرمانان جهان ثبت گرديده است.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] ا
گشایش پارسی[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] فيليدور مي ‏گويد پياده قلب شطرنج است. سعي كنيد در جريان مبارزه پياده از دست ندهيد ولي اگر هدف حمله به شاه دشمن است چه اهميت دارد كه يا چند پياده از دست بدهيم. (فلسفه گشايش پارسي)[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] يكي از اصول شطرنج كلاسيك حفظ ساختار پياده ‏اي مناسب مي‏ باشد. در فلسفه گشايش پارسي كه پايه آن حمله با همه نيروها (سوارها و پياده ‏ها) به شاه دشمن است چه اهميت دارد اگر ساختار پياده‏اي غيراستاندارد شود. حتي پياده‏ هاي منفرد حمله ‏ور از توان خارق ‏العاده برخوردارند.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] خواننده گمان نبرد كه سيستم گشايش پارسي يك سيستم ضد كلاسيك مي ‏باشد بلكه اين گشايش نيز يك گشايش كلاسيك تكميلي مي ‏باشد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] (I)
در

گشايش كلاسيك شطرنج، وزير در حركات اوليه گسترش نمي‏ يابد بلكه ابتدا پياده ‏هاي مركزي به پيش رانده مي‏

شوند تا امكان گسترش سوارهاي سبك (به ويژه فيل ‏ها) فراهم شود. در گشايش پارسي در حركت دوم وزير به
a4 يا a5 (بر حسب رنگ مهره) گسترش مي‏ يابد. مزاياي استقرار وزير در اين خانه ‏ها به شرح زير است:
[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] الف) هيچ سواري سبكي به زودي نمي ‏تواند به وزير حمله كند. در صورت حمله پياده ‏هاي دشمن به وزير، ساختار پياده‏اي حريف تضعيف مي‏ گردد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] ب) با استقرار وزير در خانه‏ هاي a4 يا a5 (با توجه به رنگ مهره) عرض چهارم (يا عرض پنجم) توسط وزير كنترل مي ‏گردد. موقعيت مهم وزير در عرض چهارم (يا پنجم) حمايتي مناسب جهت پيش ‏راندن پياده ستون g مي‏باشد. اين پيش‏ روي پياده‏اي در ستون g حركت تاكتيكي مناسب جهت حمله به شاه دشمن كه معمولاً قلعه كوچك مي ‏رود محسوب مي ‏گردد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] ج) در صورتي كه پس از چندين حركت، دشمن وزير را در خانه‏ هاي a4 (يا a5) مورد حمله قرار دهد وزير به خانه c2 يا c7 (بر حسب رنگ مهره) كه موقعيت مناسبي (طبق قوانين شطرنج كلاسيك) براي وزير محسوب مي ‏شود باز مي ‏گردد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] (II)
در سيستم‏ هاي شطرنج كلاسيك پس از پيش‏ راندن پياده ‏هاي مركزي (دو خانه به جلو) و كنترل مركز با گسترش سوارهاي سبك شاه در قلعه كوچك يا بزرگ (جاي امن) قرار مي

‏گيرد و يك يا دو سوار سبك و سه پياده قلعه از آن محافظت مي‏ نمايند.
[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] در سيستم‏ گشايش پارسي پياده‏ هاي مركزي يك خانه به جلو رانده مي شوند. فلسفه اين تاكتيك اين است كه دشمن براي بازكردن ستون هاي مركزي و حمله به شاه (طبق قوانين شطرنج كلاسيك) نياز به حركات بيشتري دارد. (به خاطر فاصله پياده ‏هاي حريف كه معمولاً در عرض چهارم يا پنجم مستقر گرديده ‏اند) در ضمن اسب‏ ها به سمت مركز گسترش مي‏ يابند و ضمن كنترل مركز، گويي مركز را براي پيش روي پياده ‏اي دشمن مين ‏گذاري مي ‏نمايند.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] شاه در عين حال كه مي‏ تواند در زمان مناسب (عمدتاً در وسط بازي) به قلعه رود ولي ترجيحاً در مركز مي‏ ماند (قلعه در مركز!) و به عنوان يك سوار نيرومند در مبارزه شركت مي‏ كند. در ضمن در زماني كه بازي به مرحله پايان بازي نزديك مي ‏شود شاه سريعاً به سمت مركز پيش روي مي‏ كند. (اگر شاه در قلعه باشد زمان و حركات بيشتري لازم است تا به مركز برسد)[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] اين فلسفه (ماندن شاه در مركز تا آخرين فرصت) از آن جا ناشي مي‏ شود كه قواعد مبارزه در شطرنج بسيار شبيه جنگ ‏هاي كلاسيك قديمي است. (جنگ با شمشير و تفنگ و توپ) در اين گونه جنگ‏ ها همان گونه كه تاريخ نيدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ز تاييد مي ‏كند پيروزي با لشكري است كه شاه آن جنگجو و شمشيرزن است (مانند نادر، چنگيز، ناپلئون و ...) و از حمله دشمن نمي‏ هراسد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] * الشاد آذري‏ تبار اهل روسيه استاد و صاحب‏ نظر در به كارگيري گشايش پارسي مي‏ باشد.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] * عنوان گشايش پارسي (يا به قول ايشان Persidski System)‌ را ا
لشاد
به گشايش مورد علاقه خود داده است. نامبرده از دوستداران فرهنگ پارسي و از دوستان نويسنده است.[/align] [align=JUSTIFY _FCKXHTMLJOB=1] نمونه بازي ‏هاي وي را با مقدمه ‏اي از "ایوان ویس" مشاهده مي ‏نماييد.[/align] مهدی دوستکام
تشکرو اعتبار[تصویر:  64.gif]
[تصویر:  smiley58.gif]منبع:دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۸-مرداد-۹۲ ۱۲:۵۴ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، amirkarami ، farmer77 ، mohammadi ، Saee-king ، maradona1986 ، mela1
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 3
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 2
اعتبار: 0 / 37
مهارت: 4 / 1,168
تجربه: 50 / 100
سپاس ها 8
سپاس شده 24 بار در 14 ارسال

ارسال: #2
RE: گشایش پارسی یا Persian Opening
واقا یک گشایش چرت و من درآوردی هست سفید له میشه خیلی وقتام به کاروکان یا اسلاو بر عکس تبدیل میشه اصلا تو کودوم بازی حرفه ای کسی همچین چیزی بازی میکنه کی ابتکار عمل به حریف بده؟
۱۲-مرداد-۹۲ ۰۴:۴۵ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط mela1
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #3
آقا پسر می دونم چرته ولی گفتم بزار همه بدونن همچین گشایشی به نام ایران و نژاد ما است[تصویر:  smiley48.gif]
۱۲-مرداد-۹۲ ۰۵:۰۲ عصر
جستجو پاسخ
مدیر کل سایت

مدیر کل سایت

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 32
اعتبار: 275 / 786
مهارت: 478 / 26,143
تجربه: 46 / 100
سپاس ها 903
سپاس شده 1166 بار در 508 ارسال

ارسال: #4
هرگشایشی هدف و طرح های خاص خودش رو داره و نمیشه به راحتی بگیم که این گشایش چرته!

در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

مجموعه انجمن شطرنج ایران

سایت

کانال

گروه

انجمن شطرنج ایران را به دوستان خود معرفی کنید.Smiley20
۱۲-مرداد-۹۲ ۰۹:۰۸ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 3
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 2
اعتبار: 0 / 37
مهارت: 4 / 1,168
تجربه: 50 / 100
سپاس ها 8
سپاس شده 24 بار در 14 ارسال

ارسال: #5
من این حرف الکی نمیزنم اولا که این یک گشایش واقعی نیست که به تور رسمی شناخته شده باشه فقط 1 چیزیه که تو اینترنت پخش شده دوما اکثر حرکاتش از تئوری گشایش فیریتز رد شده سوما فیریتز راحت و با واریانتای ساده اونو به بازی بازنده می رسونه که هر کس می تونه اینن کارو انجام بده گشایش های واقعی مانند گامبی وزیر و اسپانیایی به وضعیت بازنده ختم نمیشه راستی این منبع معتبری داره کدوم استاد بزرگ ایرانی طراحی یا تائیدش کرده
هر چی که تو نت می زارن که درست نیست اگه قرار باشه هر کسی این جوری یک گشایش درست کنه برای خودش که سنگ رو سنگ بند نمیشه چیزی رو بهش واریانت یا گشایش اصولی میگن مورد تائید دنیای شطرنج هست و بار ها در مسابقات توسط استادان بزرگ مورد آزمایش قرار گرفته نه یک چیزی مثل این
در ضمن تو هیچ جا جزو گشایش های رسمی همچین گشایشی ثبت نشده فقط تو نت پر شده از این مطلب چرند
(۱۲-مرداد-۹۲ ۰۹:۰۸ عصر)Admin نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هرگشایشی هدف و طرح های خاص خودش رو داره و نمیشه به راحتی بگیم که این گشایش چرته!
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳-مرداد-۹۲ ۱۲:۳۹ صبح، توسط !H3S!HUNTERH3@RT.)
۱۳-مرداد-۹۲ ۱۲:۳۲ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط vatan-parast
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #6
دوست عزیز شما درست میگید خوب اینم یک نوع گشایشه دیگه [تصویر:  60.gif]
۱۳-مرداد-۹۲ ۰۱:۰۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط vatan-parast
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
گامبی شاه
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 1
اعتبار: 0 / 11
مهارت: 2 / 367
تجربه: 47 / 100
سپاس ها 0
سپاس شده 5 بار در 3 ارسال

ارسال: #7
واقعا مزخرفه . سفید همون اول بازی باید واگذار کنه .
Smiley37Smiley37
۱۷-مرداد-۹۲ ۰۷:۲۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen987 ، mela1
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #8
امین جان من که گفتم من فقط می خواستم معرفی کنم این گشایش روSmiley34
حالا به خودتون مونده بخواین استفاده کنین و نکنین96
۱۸-مرداد-۹۲ ۰۱:۴۶ عصر
جستجو پاسخ
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 6
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
1.d4
ریتينگ
1731
دلنوشته من i am a Humanist

سطح: 3
اعتبار: 0 / 55
مهارت: 6 / 1,821
تجربه: 20 / 100
سپاس ها 3
سپاس شده 27 بار در 13 ارسال

ارسال: #9
بنده گاهی گشایش های درجه ی دو و یا گشایش های نامتعارف بازی می کنم. ولی گشایش پارسی با هیچ و اصل و منطقی جور در نمیاد.
من حتی گاهی تو بازی بلیتز در حرکت اول 1.جی4 بازی می کنم.

این گشایش رو در هیچ منبع خارجی نیافته م. و حرکات درج شده نیز صحیح و اصولی نمی باشند.

amir-nobi، از تاریخ Nov 2012 عضو انجمن شطرنج ایران می باشد.
۱۸-مرداد-۹۲ ۰۹:۱۴ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #10
یه چیزی بگم:
این گشایش ها من شنیدم اصلا توی 1 مسابقه ی دنیا هم استفاده نشده60
۱۸-مرداد-۹۲ ۱۱:۳۸ عصر
جستجو پاسخ

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
70 کاربردرحال خواندن این موضوع:
Manavi (۲۵-اسفند-۰۲, ۰۴:۴۷ عصر)، sherlock001 (۱۷-آذر-۰۲, ۱۲:۴۰ صبح)، ارسلان (۱۱-مهر-۰۲, ۱۰:۵۸ عصر)، monib yousefi (۱۵-مرداد-۰۲, ۰۹:۰۶ عصر)، Ehtesham (۷-مرداد-۰۲, ۱۰:۲۶ صبح)، Mamadiiii (۱۴-تير-۰۲, ۰۳:۴۹ عصر)، AlishahiTr (۲۶-اسفند-۰۱, ۱۲:۲۸ صبح)، Kambizthm (۳۰-بهمن-۰۱, ۰۸:۳۴ عصر)، keypax10 (۱۳-دي-۰۱, ۰۱:۴۵ عصر)، farhan9696 (۱۵-آذر-۰۱, ۱۰:۴۲ عصر)، Mehdi2473 (۲۷-آبان-۰۱, ۰۲:۳۶ عصر)، Akbar021 (۲۶-شهريور-۰۱, ۱۱:۳۸ عصر)، پویا نیکو (۲-شهريور-۰۱, ۰۹:۲۲ صبح)، Mohham (۱۲-مرداد-۰۱, ۰۸:۳۳ عصر)، bahrami1959 (۵-مرداد-۰۱, ۰۳:۱۴ عصر)، mohsensm (۲۸-تير-۰۱, ۰۳:۱۶ عصر)، arminnn5 (۲۷-فروردين-۰۱, ۰۲:۰۲ صبح)، Bastaki (۱۰-فروردين-۰۱, ۰۶:۰۶ عصر)، Xylem (۲۲-اسفند-۰۰, ۰۳:۵۵ عصر)، Alizadeh353 (۱۹-اسفند-۰۰, ۱۱:۱۳ صبح)، daniw_x5 (۲۴-بهمن-۰۰, ۱۲:۴۷ عصر)، Fth (۱۳-دي-۰۰, ۰۱:۰۸ صبح)، kazems (۱۲-دي-۰۰, ۱۲:۳۷ صبح)، discip (۲۷-مهر-۰۰, ۱۲:۳۶ صبح)، Farshid313 (۲۶-شهريور-۰۰, ۱۲:۰۵ صبح)، mu1234 (۲۳-شهريور-۰۰, ۰۲:۵۳ عصر)، Amiirrza (۱۸-شهريور-۰۰, ۰۲:۰۹ صبح)، ali sarabi (۵-مرداد-۰۰, ۰۱:۳۲ عصر)، MSH1354 (۱۳-ارديبهشت-۰۰, ۱۱:۱۱ صبح)، barca007 (۱۲-ارديبهشت-۰۰, ۰۱:۴۴ عصر)، JAVIDMIRPOOR (۳۰-فروردين-۰۰, ۱۲:۵۳ عصر)، achm1999 (۲۰-فروردين-۰۰, ۰۵:۵۴ عصر)، mhd2 (۲۰-بهمن-۹۹, ۰۶:۳۶ عصر)، mob (۱۰-بهمن-۹۹, ۰۵:۰۹ عصر)، Zhhzhzhz (۲۵-دي-۹۹, ۰۱:۳۶ عصر)، milad tehrani (۲۰-دي-۹۹, ۰۳:۱۹ عصر)، Mehrunk2000 (۱۶-دي-۹۹, ۱۱:۵۶ عصر)، Miaad (۱۲-دي-۹۹, ۱۲:۰۸ عصر)، amirnihil (۳۰-آذر-۹۹, ۰۴:۲۷ عصر)، FarshidI (۳۰-آذر-۹۹, ۱۱:۰۶ صبح)، ali112 (۲۸-آذر-۹۹, ۰۴:۲۰ صبح)، mb2000 (۲۳-آذر-۹۹, ۱۱:۵۰ عصر)، ladymaster-2020 (۱۷-آذر-۹۹, ۱۲:۳۵ عصر)، Mahdi2020i (۱۴-آذر-۹۹, ۰۹:۵۹ عصر)، alkhaled (۷-آذر-۹۹, ۰۷:۰۵ عصر)، مهلقا (۴-آذر-۹۹, ۰۹:۴۸ عصر)، athenaa (۳۰-آبان-۹۹, ۱۰:۰۷ صبح)، mag_mag (۱۹-آبان-۹۹, ۰۹:۵۷ صبح)، metalm_r_a (۶-آبان-۹۹, ۱۰:۲۶ عصر)، novin119 (۱۸-شهريور-۹۹, ۱۲:۰۷ صبح)، ashna333 (۸-شهريور-۹۹, ۰۹:۳۶ صبح)، امیدسلیمی (۱۴-مرداد-۹۹, ۱۰:۱۰ صبح)، shahrya (۲۷-تير-۹۹, ۱۲:۲۱ صبح)، Vahidshah (۲۲-خرداد-۹۹, ۰۶:۳۷ عصر)، Amirsharif (۲۲-خرداد-۹۹, ۱۱:۰۴ صبح)، Ariobarzan60 (۱-خرداد-۹۹, ۰۵:۳۷ عصر)، mohammadi (۲۲-ارديبهشت-۹۹, ۰۷:۵۸ صبح)، asadoallah (۱۵-فروردين-۹۹, ۱۲:۰۵ عصر)، محمد خوش نامي 60 (۲۸-اسفند-۹۸, ۰۱:۵۹ عصر)، aminzp (۲۷-اسفند-۹۸, ۰۲:۲۲ عصر)، عرفان سهرابی (۲۱-اسفند-۹۸, ۰۹:۲۱ عصر)، sattari313 (۲۶-بهمن-۹۸, ۰۸:۰۵ عصر)، Azodi4747 (۲۶-بهمن-۹۸, ۰۷:۴۴ عصر)، Alimo3376 (۲۱-بهمن-۹۸, ۰۱:۰۹ عصر)، Mehdi1010 (۱۹-بهمن-۹۸, ۰۱:۰۵ عصر)، جعفر جلیل زاده (۱۳-بهمن-۹۸, ۰۴:۴۱ عصر)، jalalmahmoodpor (۷-بهمن-۹۸, ۱۰:۳۷ عصر)، metamask (۲۷-دي-۹۸, ۰۴:۳۷ عصر)، An7 (۲۷-دي-۹۸, ۱۲:۴۹ عصر)، ehsanabasi (۲۴-دي-۹۸, ۰۸:۵۹ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان