انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

روش پیشرفت
زمان کنونی: ۹-فروردين-۰۳, ۰۶:۵۷ عصر
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Saee-king
آخرین ارسال: Saee-king
پاسخ ها 7
بازدید 29286

روش پیشرفت
نویسنده پیام
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 11
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
دفاع سیسیلی
ریتينگ
حدود 1600

سطح: 5
اعتبار: 1 / 116
مهارت: 15 / 3,349
تجربه: 67 / 100
سپاس ها 110
سپاس شده 69 بار در 40 ارسال

ارسال: #1
روش پیشرفت
بسیاری از بازیکنان همیشه می گویندکه می خواهند پیشرفت کنند و این مطمئنا هر شطرنج بازی می خواهد برنامه ای برای پیشرفت در این عرصه بریزد...
بسیاری از بازیکنان همیشه می گویند که می خواهند پیشرفت کنند و این مطمئنا هر شطرنج بازی می خواهد برنامه ای برای پیشرفت در این عرصه بریزد. این برنامه احتمالا شامل خواندن کتاب های خوب شطرنجی، حل تمرین و مطالعه ی شروع بازی ها از روی کامپیوتر است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید که این روش هیچ اثری ندارد! در واقع مطالعه ی شطرنج اصلا و ابدا به اندازه ی بازی کردن شطرنج تاثیر ندارد. در واقع برای درک بهتر این موضوع، شخصی را در نظر بگیرید که میخواهد یک قهرمان دو و میدانی شود ولی فقط به نگاه کردن به فیلم های دویدن دیگران، راه رفتن و خواندن کتاب هایی درباره ی روش درست دویدن اکتفا کند. برای بهتر شدن در بازی شطرنج شما باید بازی های بسیار انجام دهید و با بررسی دقیق آن ها، طرز تفکر خود به بازی را ارتقا دهید و از این طریق بازی شما نیز بهتر می شود. اگر رقیبان شما کسانی هستند که شما را به شدت برای آنالیز بازی هایتان ترغیب می کنند، راه پیشرفت شما آسانتر پیموده خواهد شد.

حالا شما ممکن است با خود تصور کنید: " یعنی کار به همین سادگی است که فقط بازی کنیم و مطالعه ای نداشته باشیم؟" در واقع این در صورت رعایت چند مورد درست است. اشخاص زیادی دیده شده اند که در سال هایی که با حریفانی با کیفیت بازی بالا رویه رو شده اند، به زودی جهش بزرگی در بازی آنان پدیدار شده است.شما اگر حتی با 100 بازیکن ضعیف و یا در سطح خودتان بازی کنید، پیشرفت بزرگی در بازیتان پدیدار نخواهد شد و چه بسا این بازی ها موجب پدیدار شدن عادت به حرکات بد در بازیتان نیز بشود. لازم به ذکر است که در بازی شطرنج، عادت به نوعی از حرکات می تواند فرق زیادی را در بین بازیکنان ایجاد کند. این در حالی است که اگر شما حدود 50 بازی با بازیکنان قویتر از خودتان انجام دهید، نه تنها متوجه استراتژی های نهان پشت حرکات آنان خواهید شد بلکه با آنالیز آن بازی ها می توانید به نقاط ضعف و قوت تفکر خود نیز پی ببرید. البته تاکید می کنم که باید با خودتان روراست باشید و قبول کنید که در بازیتان اشتباهاتی وجود دارد.

ارزش زیاد بازی کردن در برابر حریفان قدرتمند وقتی مشخص می شود که افزایش ریتینگ ناگهانی بازیکنان جوان را می بینیم. بازیکنانی که تازه با شطرنج آشنا شده اند، حریف های بسیاری را پیدا می کنند که از آنها قوی ترند. علاوه بر آن، مغز افراد جوان اطلاعات را سریعتر به حافظه می سپارند و در نتیجه سریعتر به مدارج عالی شطرنج می رسند.

برای بازیکنانی که کمی جدیتر از بقیه به بازی شطرنج نگاه می کنند، چیزهایی هست که باعث می شود آن ها بازی شان را به مرور بهتر کنند، آنها در بازی هایشان در یرابر رقبای قویتر که گاهی برد، گاهی تساوی و گاهی هم باخت پیش می آید ولی آن ها سعی می کنند علت باختشان را بدانند. برای انجام این کار، باید فرایند تفکرمان(و احساساتمان) که قبل از اشتباهمان داشته ایم را دوباره تکرار کنیم. آیا دچار یک اشتباه تاکتیکی شدیم، باختمان نتیجه ی کمبود دانش آخربازی بوده یا فقط در محاسبه شاخه ای تنبلی کرده ایم؟ شطرنج بازان معمولا اشتباهات خود را به کمبود دانش و یا حافظه ی بدشان نسبت می دهند ولی خیلی اوقات، اشتباهات نتیجه ی طرز تفکر خود بازیکن است.

هدفمندی در این جا اصل مهمی است که باید در تفکرمان، چه در حین بازی و چه بعد از آن عادت کنیم که به وجود بیاوریم.
در این جاست که داشتن یک مربی خوب، کسی که می توانید اشتباهاتتان را به او اعتراف کنید و به او بگویید که حریفانتان چگونه بر شما برتری می‌گیرند، دارای ارزش زیادی می‌باشد.یادداشت کردن تفکراتتان در یک بازی هم راهی دیگر برای نایل آمدن به این هدف است. با مربی یا بدون مربی، نوشتن تفکراتتان در یک بازی بر روی یک برگه کاغذ (یا یک فایل PGN

) باعث می شود که شما روند تفکرتان در یک بازی را بهتر درک کنید. البته سعی کنید که بازی‌ها را ابتدا با بک موتور قوی آنالیز نکنید. معمولا دریافتن یک حرکت خوب به صورت آسان و سریع و این چنینی باعث می‌شود که شما هدف از آنالیز بازی توسط خودتان را فراموش کنید، که این حدف درک کردن نحوه ی تفکرتان است. هدف شما نباید فقط این باشد که در وضعیتی خاص، بدانید حرکت درست یا غلط کدام بوده است، ولی باید این باشد که روند تفکرتان را تقویت کنید و مواردی که باعث شده نتوانید مشکلاتتان در صفحه را حل کنید را برطرف سازید. وقتی که بازی را خودتان آنالیز کردید و کار یادداشت‌برداریتان هم تمام شد، سعی کنید چند روز بعد بازی را با رایانه آنالیز کنید. این باعث می‌شود که روند تفکرتان را بهتر درک کنید و ایده‌هایی غیر از ایده‌های رایانه پیدا کنید، ایده‌هایی که زیربنای ابتکار عمل و استراتژی در بازی شطرنج هستند.
نگارنده این مطلب را با یک اعتراف به پایان می‌رساند. او به مدت ده سال اشتباهات خود در بازی هایش را موشکافی کرده است. بی‌هدف بازی کردن، اسیر احساسات شدن درباره‌ی حرکات خاصی در طول بازی، ناتوان بودن در روراست بودن با خود و سعی نکردن در رفع ایرادات، اعتماد زیاد به موتورهای شطرنجی، و بازی های زیاد در برابر حریفان ضعیف از جمله این اشتباهات بوده‌اند.
در خلاصه، با زیاد بازی کردن در برابر حریفان قوی‌تر و بررسی دقیق این بازی‌ها، شما دانش زیادی کسب خواهید کرد.یا شما از سطح کنونیتان راضی خواهید شد و یا از کار سخت پیشرفت در شطرنج استقبال خواهید کرد. این کار سخت شامل آنالیز بازی‌ها، درک روند تفکر، جلوگیری از اشتباهات فاحش و اعتماد نکردن به احساسات کاذب است.
استاد فیده کارل بور
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  viswanathan_anand_quote_by_medsid-d8lzafh.png]
۴-مهر-۹۳ ۰۸:۳۱ صبح
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، Karbar Novin ، mohsen987 ، mohammadi ، A1_STAR1
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 1
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
8 سال
گشايش مورد علاقه
QGD
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 1
اعتبار: 0 / 18
مهارت: 2 / 564
تجربه: 73 / 100
سپاس ها 28
سپاس شده 22 بار در 10 ارسال

ارسال: #2
RE: روش پیشرفت
خیلی عالی بود. به یاد دارم یک بار میثم خطیبی (2126) که از ارزنده ترین شطرنجبازان شهرمان است گفت: ((بهترین تمرین برای پیشرفت شطرنجی بازی دیدن است. مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است شما خود باید به تفسیر و تحلیل بازی ها بپردازید، فرقی نمی کند که بازی رویارویی دو ابر استاد بزرگ است یا یک بازی بین دو شطرنجباز که از نسبت به شما در سطح پایین تری هستند)). آشنا شدن با نقد شطرنجی نتیجه ای بسیار ارزشمند و به مثابه پایه و بنیانی برای فعالیت حرفه ای در بیشتر حوزه های کار شطرنجی مثل مربیگری، حرفه ای بازی کردن و حضور موفق در مسابقات، دستیاری، نویسندگی و حتی مترجمی و داوری است.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵-مهر-۹۳ ۰۶:۱۷ عصر، توسط Karbar Novin.)
۱۵-مهر-۹۳ ۰۶:۰۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Saee-king ، Admin ، mohsen987
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

اعتبار: 32
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من دوست دارم دنیا را و دوست دارم دنیا را به خاطر خدا

سطح: 16
اعتبار: 30 / 383
مهارت: 101 / 11,965
تجربه: 33 / 100
سپاس ها 187
سپاس شده 202 بار در 122 ارسال

ارسال: #3
سلام دوست عزیز
واقعا بهترین مطلب آموزشی را گذاشتید؟
ببخشید شما مربی هستید؟51
۲۳-مهر-۹۳ ۰۲:۱۸ عصر
جستجو پاسخ
مدیر ارشد انجمن

مدیر ارشد انجمن

اعتبار: 30
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
7 سال
گشايش مورد علاقه
C4
ریتينگ
دلنوشته من خدمت به هموطنانم افتخار من است

سطح: 14
اعتبار: 16 / 325
مهارت: 75 / 10,809
تجربه: 1 / 100
سپاس ها 152
سپاس شده 289 بار در 164 ارسال

ارسال: #4
سلام
از دوستان عزیز به خاطر ارسال مطالب ارزشمند ممنونیم

mohammadi
۲۴-مهر-۹۳ ۰۳:۰۸ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
دفاع سیسیلی
ریتينگ
حدود 1600

سپاس ها 110

ارسال: #5
نه مربی نیستم،فقط مطلبش به نظرم جالب اومد گذاشتمش

۲۵-مهر-۹۳ ۰۵:۰۳ عصر
جستجو پاسخ
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

اعتبار: 32
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من دوست دارم دنیا را و دوست دارم دنیا را به خاطر خدا

سطح: 16
اعتبار: 30 / 383
مهارت: 101 / 11,965
تجربه: 33 / 100
سپاس ها 187
سپاس شده 202 بار در 122 ارسال

ارسال: #6
Smiley7مطلب واقعا جالبیهSmiley7
البته اینم بگم که 20 درصد از کل شطرنج مطالعه کتاب و مقاله و نکات و..... هست
80 درصد بازی کردن و تمرین40
۲۶-مهر-۹۳ ۰۵:۵۳ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Saee-king
کاربر ارزشمند

کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
5 سال
گشايش مورد علاقه
دفاع سیسیلی
ریتينگ
حدود 1600

سپاس ها 110

ارسال: #7
همینطوره

۲۷-مهر-۹۳ ۰۲:۵۴ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط mohsen987

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
26 کاربردرحال خواندن این موضوع:
parhizkar2000 (۲۰-فروردين-۰۲, ۰۲:۲۳ عصر)، Fashion (۱۵-دي-۰۱, ۰۲:۲۲ صبح)، zeia98 (۲۲-ارديبهشت-۹۷, ۱۰:۰۳ عصر)، baabak741 (۱۷-بهمن-۹۶, ۱۲:۰۹ صبح)، Admin (۳۱-تير-۹۵, ۱۲:۰۳ عصر)، mehrankhalili72 (۱۹-اسفند-۹۴, ۰۱:۵۷ عصر)، mohsen987 (۲۸-دي-۹۴, ۰۹:۲۵ عصر)، arash_online (۲۶-دي-۹۴, ۱۰:۲۸ صبح)، A1_STAR1 (۱۰-آبان-۹۴, ۰۳:۰۱ صبح)، adra (۲۴-تير-۹۴, ۰۴:۴۱ عصر)، david_violaw (۲۸-بهمن-۹۳, ۱۰:۵۰ صبح)، shahab (۲۵-بهمن-۹۳, ۰۵:۴۹ عصر)، hrt (۶-بهمن-۹۳, ۰۱:۵۴ عصر)، alisabar (۷-آبان-۹۳, ۱۰:۵۹ صبح)، Saee-king (۲۷-مهر-۹۳, ۰۲:۵۴ عصر)، 52622 (۲۷-مهر-۹۳, ۰۷:۵۸ صبح)، mohammadi (۲۴-مهر-۹۳, ۰۳:۰۸ عصر)، gh_jahedi (۲۲-مهر-۹۳, ۱۲:۵۱ عصر)، mayra (۲۱-مهر-۹۳, ۰۲:۴۳ عصر)، tavakolipourali (۱۶-مهر-۹۳, ۱۲:۵۵ صبح)، Karbar Novin (۱۵-مهر-۹۳, ۰۶:۰۸ عصر)، nedabani (۹-مهر-۹۳, ۰۹:۳۳ عصر)، petroo (۹-مهر-۹۳, ۰۶:۲۶ عصر)، azizi (۸-مهر-۹۳, ۱۰:۰۴ عصر)، valishahi (۸-مهر-۹۳, ۰۵:۱۶ صبح)، davoodmousavi (۴-مهر-۹۳, ۱۲:۳۶ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان