انجمن شطرنج ایران
فکر کردن در شطرنج!؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن شطرنج ایران (https://irchess.com)
+-- انجمن: مراحل سه گانه شطرنج (/forumdisplay.php?fid=79)
+--- انجمن: شروع بازی (/forumdisplay.php?fid=80)
+--- موضوع: فکر کردن در شطرنج!؟ (/showthread.php?tid=457)

صفحه‌ها: 1 2

فکر کردن در شطرنج!؟ - mohsen987 - ۲۲-مرداد-۹۲ ۱۰:۳۷ عصر

به نظر شما در کدام قسمت بازی شطرنج بیشتر فکر می کنید؟؟؟Idea

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - mohammadi - ۲۳-مرداد-۹۲ ۱۲:۱۵ صبح

سلام
وسط بازی

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - kavir85 - ۲۳-مرداد-۹۲ ۰۱:۳۰ عصر

(۲۲-مرداد-۹۲ ۱۰:۳۷ عصر)mohsen987 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظر شما در کدام قسمت بازی شطرنج بیشتر فکر می کنید؟؟؟Idea

عموما وسط بازی

اما در مرحله گذار از وسط بازی به آخر بازی ، گاه بیشترین زمان صرف استراتژی آخر بازی منتج از انواع ادامه ها میشود

نیاز به بحث زیاد داره و تو پرسش و پاسخ نمیگنجه

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - mohsen987 - ۲۳-مرداد-۹۲ ۰۲:۲۶ عصر

خودم میگم اول بازی96

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - reza4 - ۱۷-مهر-۹۲ ۰۵:۰۲ عصر

ابتداي بازي به نظرم خيلي مهمه و من خيلي بهش فكر ميكنم اخه گشايش اشتباه از همون اول باعث ضعف ميشه

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - marshaltc - ۱۷-مهر-۹۲ ۰۷:۵۱ عصر

سلام به همه دوستان
من واقعا نمیدونم وسط بازی به چی باید فکر کنم،مخصوصا وقتی که بازیم قفل کنه.راهنماییم کنین لطفا

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - Admin - ۱۷-مهر-۹۲ ۰۷:۵۴ عصر

نقل قول: سلام به همه دوستان
من واقعا نمیدونم وسط بازی به چی باید فکر کنم،مخصوصا وقتی که بازیم قفل کنه.راهنماییم کنین لطفا

درود
بحث در مورد وسط بازی با یکی دو خط نمیشه باید سعی کنید کتابهای وسط بازی رو مطالعه کنید.
از جمله:مایزلیس،راه استادی در شطرنج،تئوری وسط بازی ماکس ایوه و...
با جستجو در سایت میتونید کتابهای زیادی در زمینه وسط بازی پیدا کنید.
موفق باشید.

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - Karbar Novin - ۱۷-مهر-۹۲ ۱۱:۲۸ عصر

91 با عرض سلام خدمت همه دوستان سوال رو خوندم و نظرات دوستانمون رو هم دیدم به نظر من سوال خلاقانه و جذابی است و رفتن به دنبال پاسخ اون هم آموزنده اگه بخوایم یه پاسخ کلی رو برای این پرسش بدست بیاریم باید به این فکر کنیم که چه فاکتورهایی تو پاسخ دادن به این سوال مطرح هستن به نظر من جوابی رو که برای یک بازی به خصوص به این سوال می دیم نمی تونیم برای یه بازیه دیگه به کار ببریم چون فاکتورهایی که ذکر خواهند شد همچین اجازه ای به ما نمی دن این فاکتورها عبارتند از:
1- سلیقه فرد و سبک وسیاق بازی او (و همچنین حریف او): برای مثال ساموئل رشفسکی همانند دوستانمون reza4 و mohsen987 معتقد بود که "پایه پوزیسیون باید محکم بنا شود" بنابراین از همان شروع بازی وقت و انرژی فراوانی بر روی بازی می گذاشت داوید برونشتاین هم هر گاه حرکت خلاقانه ای را در شروع بازی پشت میز می یافت همین گونه عمل می کرد یاسر سیراوان هم همین طور بود و گاه تا جایی پیش می رفت که نیم ساعت برای انجام حرکت اول فکر می کرد! برعکس بازیکنی مانند بنت لارسن که حتی وقتی در گشایش قصد خروج از تئوری شزوع بازی را داشت بسیار سریع و با اعتماد به نفس حرکات خلاقانه خود را انجام میداد یا شطرنج بازانی مانند گری کاسپاروف، آلکسی شیروف، ویسواناتان آناند، ولادیمیر کرامنیک و ... علاوه بر این که جاه طلبانه به دنبال فرصتی برای کسب برتری (چه از نوع تئوریک مانند سوارهای فعالتر و ... چه از نوع عملی مانند برتری در زمان، ابتکار عمل و ...) از همان حرکت اول بودند و همیشه با تدارک عمیق خانگی (گاه حتی تا آخر بازی) پشت میز در زمان صرفه جویی می کردند و می کنند.
2- تصمیم گیری فرد (یا حریف) بنا به شرایط خاص (که این خود تابع چند عامل دیگر از جمله مقدار تمرین قبلی، تدارک روانی، آمادگی جسمانی، درگیر شدن با یک نوآوری گشایشی و ... است) مثلا فرد ممکن است چون تمرین زیادی قبل از مسابقات نداشته باشد و ذهنش آماده محاسبات در پوزیسیون های پیچیده نباشد تصمیم بگیرد از گشایش هایی استفاده کند که در آن ها گذار به آخر بازی و پوزیسیون های ساده سریعتر اتفاق بیفتد و عملا بیشتر انرژی اش را هم در همان مراحل صرف کند مانند (دیوار برلین، گامبی وزیر دفاع ارتودکس، روی لوپس واریانت لاسکر و ...) و یا برعکس به دلیل آمادگی و فرم مطلوب تصمیم به پیچیده کردن بازی بگیرد که در آن صورت احتمالا وسط بازی بیشترین وقت و انرژی را از حریف می گیرد.
3- پوزیسیون: مثلا همانگونه که بررسی کردیم در پوزیسیون های پیچیده وقت بیشتری صرف وسط بازی می شود.
4- گشایش: همانگونه که اشاره کردیم؛ می دانیم که از هر گشایشی (اغلب از هر واریاسیون از هر گشایشی) مجموعه پوزیسیون هایی با ویژگی های کلی نسبتا متشابه (مثلا ساده، حاد، استراتژیک و ...) بوجود می آیند و عامل پوزیسیون همانطور که اشاره شد در پاسخ به این پرسش تاثیر دارد.

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - poryan - ۱۸-مهر-۹۲ ۰۹:۴۷ عصر

سلام دوستان
در مورد نحوه آموختن تفکر در شطرنج ، به نظر من دیدن بازیهای تفسیر شده اساتید می تونه مفید باشه. کتاب «همانند یک استاد بزرگ فکر کنید» اثر الکساندر کوتوف هم که به فارسی هم ترجمه شده است می تونه کمک کنه . در ضمن به زودی کتابی در مورد نحوه تفکر در شطرنج رو در بخش کتاب های زبان اصلی به اشتراک خواهم گذاشت.78

RE: فکر کردن در شطرنج!؟ - mohsen987 - ۹-آبان-۹۲ ۰۶:۲۱ عصر

دوست من ممنون همانند یک استاد بزرگ فکر کنید فارسیش رو برای دانلود میزاری؟Smiley58Smiley16