انجمن شطرنج ایران Iranian Chess Forum

نخستین و بزرگترین انجمن شطرنج در ایران

شطرنج,کتاب,اخبار,مقاله,فیلم آموزشی,بزرگان شطرنج

شطرنج

انجمن شطرنج ایران
شطرنج
مهمان گرامی خوش آمدید! لطفا برای استفاده از امکانات انجمن   وارد شوید یا ثبت نام کنید
استایلر

بستن

مهم:در صورت خرید از سایت اگر فایل برای شما ارسال نشد و یا پیغام تراکنش ناموفق را دریافت کردید حتما از طریق تلگرام با آیدی Kingofcheat@ با مدیریت سایت تماس بگیرید.با تشکر

نظرسنجی: در کدام قسمت بازی شطرنج بازی سریع تر است؟
اول بازی
وسط بازی
آخر بازی
[نمایش نتایج]

فکر کردن در شطرنج!؟
زمان کنونی: ۸-ارديبهشت-۰۳, ۰۴:۰۹ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mohsen987
آخرین ارسال: mohsen987
پاسخ ها 12
بازدید 42510

فکر کردن در شطرنج!؟
نویسنده پیام
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

وضعيت : آفلاین

اعتبار: 32
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ
دلنوشته من دوست دارم دنیا را و دوست دارم دنیا را به خاطر خدا

سطح: 16
اعتبار: 30 / 383
مهارت: 101 / 12,055
تجربه: 33 / 100
سپاس ها 187
سپاس شده 202 بار در 122 ارسال

ارسال: #1
Video فکر کردن در شطرنج!؟
به نظر شما در کدام قسمت بازی شطرنج بیشتر فکر می کنید؟؟؟Idea
۲۲-مرداد-۹۲ ۱۰:۳۷ عصر
جستجو پاسخ
مدیر ارشد انجمن

مدیر ارشد انجمن

اعتبار: 30
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
7 سال
گشايش مورد علاقه
C4
ریتينگ
دلنوشته من خدمت به هموطنانم افتخار من است

سطح: 14
اعتبار: 16 / 325
مهارت: 75 / 10,885
تجربه: 1 / 100
سپاس ها 152
سپاس شده 289 بار در 164 ارسال

ارسال: #2
RE: فکر کردن در شطرنج!؟
سلام
وسط بازی

mohammadi
۲۳-مرداد-۹۲ ۱۲:۱۵ صبح
وبسایت جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 5
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
10 سال
گشايش مورد علاقه
گامبی وزیر
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 3
اعتبار: 0 / 65
مهارت: 8 / 2,065
تجربه: 62 / 100
سپاس ها 72
سپاس شده 57 بار در 22 ارسال

ارسال: #3
(۲۲-مرداد-۹۲ ۱۰:۳۷ عصر)mohsen987 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
به نظر شما در کدام قسمت بازی شطرنج بیشتر فکر می کنید؟؟؟Idea

عموما وسط بازی

اما در مرحله گذار از وسط بازی به آخر بازی ، گاه بیشترین زمان صرف استراتژی آخر بازی منتج از انواع ادامه ها میشود

نیاز به بحث زیاد داره و تو پرسش و پاسخ نمیگنجه

در زندگی شطرنج بیاموزید و در شطرنج زندگی
۲۳-مرداد-۹۲ ۰۱:۳۰ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، Rioman
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #4
خودم میگم اول بازی96
۲۳-مرداد-۹۲ ۰۲:۲۶ عصر
جستجو پاسخ
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
3 سال
گشايش مورد علاقه
ریتينگ
دلنوشته من

سطح: 1
اعتبار: 0 / 2
مهارت: 1 / 83
تجربه: 10 / 100
سپاس ها 13
سپاس شده 4 بار در 3 ارسال

ارسال: #5
ابتداي بازي به نظرم خيلي مهمه و من خيلي بهش فكر ميكنم اخه گشايش اشتباه از همون اول باعث ضعف ميشه
۱۷-مهر-۹۲ ۰۵:۰۲ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 0
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
giuoco piano
ریتينگ
دلنوشته من

اعتبار: 0 / 2
مهارت: 1 / 83
تجربه: 10 / 100
سپاس ها 2
سپاس شده 2 بار در 1 ارسال

ارسال: #6
سلام به همه دوستان
من واقعا نمیدونم وسط بازی به چی باید فکر کنم،مخصوصا وقتی که بازیم قفل کنه.راهنماییم کنین لطفا

mtc
۱۷-مهر-۹۲ ۰۷:۵۱ عصر
جستجو پاسخ
مدیر کل سایت

مدیر کل سایت

اعتبار: 127
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
b4
ریتينگ
1752
دلنوشته من انجمن شطرنج ایران،نخستین انجمن تخصصی شطرنج

سطح: 32
اعتبار: 267 / 787
مهارت: 479 / 26,402
تجربه: 48 / 100
سپاس ها 904
سپاس شده 1169 بار در 511 ارسال

ارسال: #7
نقل قول: سلام به همه دوستان
من واقعا نمیدونم وسط بازی به چی باید فکر کنم،مخصوصا وقتی که بازیم قفل کنه.راهنماییم کنین لطفا

درود
بحث در مورد وسط بازی با یکی دو خط نمیشه باید سعی کنید کتابهای وسط بازی رو مطالعه کنید.
از جمله:مایزلیس،راه استادی در شطرنج،تئوری وسط بازی ماکس ایوه و...
با جستجو در سایت میتونید کتابهای زیادی در زمینه وسط بازی پیدا کنید.
موفق باشید.

در صورت مفید بودن پست از دکمه [تصویر:  postbit_thx.gif] استفاده کنید.

مجموعه انجمن شطرنج ایران

سایت
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

کانال
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

گروه

انجمن شطرنج ایران را به دوستان خود معرفی کنید.Smiley20
۱۷-مهر-۹۲ ۰۷:۵۴ عصر
وبسایت جستجو پاسخ
کاربر سایت

کاربر سایت

اعتبار: 1
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
8 سال
گشايش مورد علاقه
QGD
ریتينگ
دلنوشته من

اعتبار: 0 / 18
مهارت: 2 / 568
تجربه: 73 / 100
سپاس ها 28
سپاس شده 22 بار در 10 ارسال

ارسال: #8
Information RE: فکر کردن در شطرنج!؟
91 با عرض سلام خدمت همه دوستان سوال رو خوندم و نظرات دوستانمون رو هم دیدم به نظر من سوال خلاقانه و جذابی است و رفتن به دنبال پاسخ اون هم آموزنده اگه بخوایم یه پاسخ کلی رو برای این پرسش بدست بیاریم باید به این فکر کنیم که چه فاکتورهایی تو پاسخ دادن به این سوال مطرح هستن به نظر من جوابی رو که برای یک بازی به خصوص به این سوال می دیم نمی تونیم برای یه بازیه دیگه به کار ببریم چون فاکتورهایی که ذکر خواهند شد همچین اجازه ای به ما نمی دن این فاکتورها عبارتند از:
1- سلیقه فرد و سبک وسیاق بازی او (و همچنین حریف او): برای مثال ساموئل رشفسکی همانند دوستانمون reza4 و mohsen987 معتقد بود که "پایه پوزیسیون باید محکم بنا شود" بنابراین از همان شروع بازی وقت و انرژی فراوانی بر روی بازی می گذاشت داوید برونشتاین هم هر گاه حرکت خلاقانه ای را در شروع بازی پشت میز می یافت همین گونه عمل می کرد یاسر سیراوان هم همین طور بود و گاه تا جایی پیش می رفت که نیم ساعت برای انجام حرکت اول فکر می کرد! برعکس بازیکنی مانند بنت لارسن که حتی وقتی در گشایش قصد خروج از تئوری شزوع بازی را داشت بسیار سریع و با اعتماد به نفس حرکات خلاقانه خود را انجام میداد یا شطرنج بازانی مانند گری کاسپاروف، آلکسی شیروف، ویسواناتان آناند، ولادیمیر کرامنیک و ... علاوه بر این که جاه طلبانه به دنبال فرصتی برای کسب برتری (چه از نوع تئوریک مانند سوارهای فعالتر و ... چه از نوع عملی مانند برتری در زمان، ابتکار عمل و ...) از همان حرکت اول بودند و همیشه با تدارک عمیق خانگی (گاه حتی تا آخر بازی) پشت میز در زمان صرفه جویی می کردند و می کنند.
2- تصمیم گیری فرد (یا حریف) بنا به شرایط خاص (که این خود تابع چند عامل دیگر از جمله مقدار تمرین قبلی، تدارک روانی، آمادگی جسمانی، درگیر شدن با یک نوآوری گشایشی و ... است) مثلا فرد ممکن است چون تمرین زیادی قبل از مسابقات نداشته باشد و ذهنش آماده محاسبات در پوزیسیون های پیچیده نباشد تصمیم بگیرد از گشایش هایی استفاده کند که در آن ها گذار به آخر بازی و پوزیسیون های ساده سریعتر اتفاق بیفتد و عملا بیشتر انرژی اش را هم در همان مراحل صرف کند مانند (دیوار برلین، گامبی وزیر دفاع ارتودکس، روی لوپس واریانت لاسکر و ...) و یا برعکس به دلیل آمادگی و فرم مطلوب تصمیم به پیچیده کردن بازی بگیرد که در آن صورت احتمالا وسط بازی بیشترین وقت و انرژی را از حریف می گیرد.
3- پوزیسیون: مثلا همانگونه که بررسی کردیم در پوزیسیون های پیچیده وقت بیشتری صرف وسط بازی می شود.
4- گشایش: همانگونه که اشاره کردیم؛ می دانیم که از هر گشایشی (اغلب از هر واریاسیون از هر گشایشی) مجموعه پوزیسیون هایی با ویژگی های کلی نسبتا متشابه (مثلا ساده، حاد، استراتژیک و ...) بوجود می آیند و عامل پوزیسیون همانطور که اشاره شد در پاسخ به این پرسش تاثیر دارد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۷-مهر-۹۲ ۱۱:۳۲ عصر، توسط Karbar Novin.)
۱۷-مهر-۹۲ ۱۱:۲۸ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، poryan
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

اعتبار: 26
مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
بیش از 10 سال
گشايش مورد علاقه
گرونفلد
ریتينگ

سطح: 5
اعتبار: 1 / 122
مهارت: 16 / 3,994
تجربه: 90 / 100
سپاس ها 73
سپاس شده 124 بار در 44 ارسال

ارسال: #9
سلام دوستان
در مورد نحوه آموختن تفکر در شطرنج ، به نظر من دیدن بازیهای تفسیر شده اساتید می تونه مفید باشه. کتاب «همانند یک استاد بزرگ فکر کنید» اثر الکساندر کوتوف هم که به فارسی هم ترجمه شده است می تونه کمک کنه . در ضمن به زودی کتابی در مورد نحوه تفکر در شطرنج رو در بخش کتاب های زبان اصلی به اشتراک خواهم گذاشت.78
۱۸-مهر-۹۲ ۰۹:۴۷ عصر
جستجو پاسخ
 سپاس شده توسط Admin ، Karbar Novin
کاربر ارزشمند
کاربر ارزشمند

مهره مورد علاقه
سابقه شطرنج
کمتر از 1 سال
گشايش مورد علاقه
اسپانیایی
ریتينگ

سپاس ها 187

ارسال: #10
دوست من ممنون همانند یک استاد بزرگ فکر کنید فارسیش رو برای دانلود میزاری؟Smiley58Smiley16
۹-آبان-۹۲ ۰۶:۲۱ عصر
جستجو پاسخ

چه کسانی کسی از این موضوع دیدن کردن
70 کاربردرحال خواندن این موضوع:
parhizkar2000 (۱۹-مهر-۰۲, ۱۰:۴۶ صبح)، Hgfok (۲۰-اسفند-۰۰, ۱۱:۲۳ عصر)، Ramin1973 (۲-آبان-۹۸, ۰۲:۰۷ صبح)، Hookarp (۲۱-شهريور-۹۷, ۰۷:۳۹ عصر)، Meraj shargh (۱۹-مرداد-۹۷, ۰۹:۱۸ صبح)، یاسین1385 (۱۸-خرداد-۹۷, ۰۸:۴۵ عصر)، Karimi (۲۴-بهمن-۹۶, ۱۲:۱۶ صبح)، 20ksajadbaladi (۹-بهمن-۹۶, ۱۲:۰۴ صبح)، عادل خدابخشی (۱۵-مرداد-۹۶, ۰۱:۴۴ صبح)، yas.m (۲۶-فروردين-۹۶, ۱۱:۲۸ صبح)، mohammad013 (۲۶-فروردين-۹۶, ۱۲:۵۰ صبح)، mosi2772 (۱۷-بهمن-۹۵, ۰۹:۱۶ صبح)، saeedjavan (۲۹-آذر-۹۵, ۱۲:۴۵ صبح)، bar (۹-آبان-۹۵, ۰۲:۵۲ عصر)، afshin321 (۱۳-مهر-۹۵, ۰۵:۴۶ عصر)، مگنوس کارلسن (۲۷-خرداد-۹۵, ۱۲:۲۲ عصر)، kamranp (۱۹-ارديبهشت-۹۵, ۰۹:۲۲ عصر)، iamsaheb (۱۴-فروردين-۹۵, ۰۸:۳۹ صبح)، حمید22 (۲۳-بهمن-۹۴, ۱۱:۰۶ عصر)، hamed212h (۲۶-آبان-۹۴, ۱۲:۰۴ عصر)، Admin (۲۰-شهريور-۹۴, ۰۱:۱۲ صبح)، ar-akbari (۳۱-تير-۹۴, ۱۱:۵۲ عصر)، GhoGhnoos (۱۸-تير-۹۴, ۰۱:۱۶ صبح)، mery lady (۱۳-خرداد-۹۴, ۱۱:۲۹ صبح)، hashemegzoz (۲۳-ارديبهشت-۹۴, ۰۲:۱۹ عصر)، جواد (۱۹-فروردين-۹۴, ۱۲:۲۲ صبح)، xoma (۱۴-بهمن-۹۳, ۱۲:۰۶ صبح)، hsirus (۲-دي-۹۳, ۰۵:۲۸ صبح)، reza199512 (۲۶-آذر-۹۳, ۰۲:۵۳ عصر)، رامین (۲-آذر-۹۳, ۰۴:۳۲ عصر)، feryachmaz (۷-آبان-۹۳, ۰۴:۵۰ عصر)، mazdak (۱-آبان-۹۳, ۱۲:۰۰ عصر)، vinny-sellina (۲۹-مهر-۹۳, ۰۴:۴۷ عصر)، amirpyn (۲۹-مهر-۹۳, ۱۰:۲۸ صبح)، hoopla (۲۰-شهريور-۹۳, ۰۳:۵۶ عصر)، amr (۱۹-شهريور-۹۳, ۰۲:۲۶ عصر)، Mr.Mahdi (۹-شهريور-۹۳, ۰۵:۰۷ عصر)، mass_khn (۱-شهريور-۹۳, ۰۴:۳۳ صبح)، rook (۲۹-مرداد-۹۳, ۰۹:۳۰ عصر)، flame (۲۴-مرداد-۹۳, ۰۳:۵۶ صبح)، ffa2 (۱۵-مرداد-۹۳, ۱۲:۲۶ صبح)، احمد رضایی (۱۰-مرداد-۹۳, ۱۰:۵۸ صبح)، M_S_J (۱۴-تير-۹۳, ۱۰:۱۶ صبح)، david_violaw (۹-خرداد-۹۳, ۱۰:۲۷ صبح)، nakhik (۱۹-ارديبهشت-۹۳, ۰۶:۲۴ عصر)، salar (۲-ارديبهشت-۹۳, ۰۸:۰۴ عصر)، reza2028 (۱-ارديبهشت-۹۳, ۰۷:۵۰ عصر)، otolmontol (۱۹-فروردين-۹۳, ۱۱:۳۴ عصر)، omid69 (۱۶-بهمن-۹۲, ۰۸:۲۱ عصر)، busa (۷-بهمن-۹۲, ۱۰:۳۶ صبح)، barcelona61 (۳-بهمن-۹۲, ۰۵:۰۷ عصر)، Sahar (۲۹-دي-۹۲, ۰۹:۴۹ عصر)، jimboo (۲۲-دي-۹۲, ۰۳:۲۴ صبح)، sahra (۹-دي-۹۲, ۱۱:۲۱ عصر)، kOOrOsh92 (۵-دي-۹۲, ۰۹:۱۰ عصر)، matrix (۳۰-آذر-۹۲, ۰۴:۰۴ عصر)، hami (۲۷-آذر-۹۲, ۱۱:۰۰ عصر)، ehsan (۲۲-آذر-۹۲, ۰۱:۰۱ عصر)، ahmadabri (۲۰-آذر-۹۲, ۰۷:۳۵ صبح)، محمد رضا (۵-آذر-۹۲, ۰۲:۰۰ عصر)، mehdi1368 (۳-آذر-۹۲, ۰۱:۵۳ عصر)، علی کیامرثی (۲۹-آبان-۹۲, ۰۳:۵۵ عصر)، rezarzp (۲۴-آبان-۹۲, ۰۹:۵۵ عصر)، azizi (۱۴-آبان-۹۲, ۰۳:۰۷ عصر)، Rioman (۱۳-آبان-۹۲, ۱۰:۳۳ عصر)، korosh1 (۱۳-آبان-۹۲, ۰۹:۴۳ عصر)، mohsen987 (۱۳-آبان-۹۲, ۰۲:۰۳ عصر)، Karbar Novin (۱۰-آبان-۹۲, ۰۷:۳۹ صبح)، meysam_ghalandari (۹-آبان-۹۲, ۱۰:۵۹ عصر)، poryan (۹-آبان-۹۲, ۰۹:۳۶ عصر)

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان